A A+ A++

Kranówka we Wrocławiu pochodzi z rzek Nyska Kłodzka i Oława, które swoje źródła mają w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim. Wrocławianie piją więc górską wodę. Zanim jednak trafi ona do kranów mieszkańców, jest oczyszczana w dwóch Zakładach Produkcji Wody: “Mokry Dwór” i “Na Grobli”. 

Picie kranówki to przede wszystkim oszczędność. Woda z sieci wodociągowej jest duża tańsza niż woda butelkowana – podkreśla spółka w swoim komunikacie. Za litr kranówki zapłacimy mniej niż jeden grosz, tymczasem w sklepie ta sama pojemność kosztuje ok. 1,5 zł. Jeśli codziennie będziemy pić kranówkę zamiast wody butelkowanej, to w skali roku możemy zaoszczędzić ponad 1000 zł. Jednocześnie nie zanieczyścimy środowiska dodatkowymi 19 kg plastiku – wylicza MPWiK.

Czy picie kranówki jest bezpieczne?

Zdaniem wrocławskiego MPWiK woda z sieci wodociągowej jest bezpieczna i zawiera cenne minerały jak wapń, magnez, sód czy potas. To pierwiastki, które mają duży wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. 

W internecie znajdziemy kalkulator oszczędności. Każdy indywidualnie może sprawdzić ile zaoszczędzi, wybierając kranówkę. Są tam też odpowiedzi na popularne pytania: co z kamieniem w wodzie, po co chlor, czy należy stosować filtry do wody?

MPWiK od trzech lat prowadzi akcję edukacyjną #PijKranówkę. Te działania dostrzegła prawie połowa mieszkańców Wrocławia. Co czwarty mieszkaniec Wrocławia wybiera codziennie kranówkę zamiast wody butelkowanej, natomiast ok. 35% wrocławian pije kranówkę kilka razy w tygodniu. Tylko 0,3% zadeklarowało, że nie pije wody z kranu.

Ponad 60% wrocławianek i wrocławian jest zdania, że jakość wody kranowej jest bardzo dobra lub dobra. Jest to wynik bardzo ciężkiej pracy wszystkich pracowników wodociągów, którzy 365 dni w roku, 24 godziny na dobę dbają o to, żeby mieli Państwo świeżą wodę w kranie. I wiemy, że mieszkańcy to zauważają, ponieważ ponad połowa z nich uważa, że woda w kranie poprawiła się w porównaniu do okresu sprzed 5 lat – mówi Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Wzorem lat ubiegłych w tym roku akcja #PijKranówkę będzie prowadzona podczas wielu miejskich wydarzeń kulturalnych, sportowych czy społecznych. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią kranówki można także napić ze zdrojów ulicznych znajdujących się w strategicznych punktach Wrocławia, jak plac Solny, Park Tołpy czy Plac Dominikański. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Le Point”: Turcja jest agentem Putina. Nie powinno być jej w NATO
Następny artykułWspólne manewry Chin i Rosji. Pierwsze od wybuchu wojny na Ukrainie