Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.
Rodzicu, jeśli wciąż masz niewykorzystany bon turystyczny, to pospiesz się, bo termin mija z końcem września 2022 roku. Zebraliśmy najważniejsze informacje o tym, jak i gdzie można wykorzystać to świadczenie.
Bon turystyczny to świadczenie pieniężne w wysokości 500 zł (w przypadku osób z niepełnosprawnością – 1000 zł). W przypadku opieki naprzemiennej każdemu z rodziców przysługuje po 250 zł. Świadczenie jest przeznaczone dla tych, którzy mają przynajmniej jedno dziecko w wieku poniżej 18. roku życia.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przypomina o kończącym się terminie wykorzystania bonu turystycznego. Ostateczna data to ostatni dzień września 2022 roku. Po tym czasie świadczenie przepada bezpowrotnie. Pamiętaj jednak, że realizacja opłaconej usługi może być w późniejszym terminie.
Jak i gdzie można wykorzystać bon turystyczny? Lista miejsc honorujących bon [LISTA]
Świadczenie w postaci bonu turystycznego można wykorzystać w dwóch przypadkach:
- na usługi hotelarskie – na opłacenie noclegu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy kempingu,
- na uczestnictwo w imprezach turystycznych – na przykład wycieczkach, obozach czy koloniach.
Dokładny wykaz miejsc, gdzie można płacić bonem są w tych miejscach:
Dokonywanie płatności bonem turystycznym – najważniejsze informacje
Jak płacić bonem? Przede wszystkim należy mieć założony profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Potem trzeba wejść w kategorię “Ogólne” i znaleźć zakładkę dla osób korzystających z bonu. Dokument trzeba aktywować, a przy płaceniu należy podać kod obsługi płatności – znajduje się on w wiadomości e-mail oraz na koncie PUE ZUS.
W razie jakichkolwiek problemów ze świadczeniem można skorzystać z pomocy:
- dzwoniąc pod numer 22 11 22 111 (codziennie w godz. 7.00 – 20.00),
- pisząc wiadomość na adres e-mail [email protected],
- dzwoniąc pod numer tel.12 323 00 90 lub 800 808 500 (pon. – pt. w godz. 8.00-16.00) – informacje o wnioskach złożonych do Polskiej Organizacji Turystycznej o ustalenie prawa do świadczenia oraz o ustalenie prawa do dodatkowego świadczenia.
Podróże.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS