Dzisiaj, 17 maja (12:29)
Wojna w Ukrainie trwa już ponad 80 dni i niesie to za sobą wiele konsekwencji również dla Rosji. Skutki działań wojennych, w tym nakładane przez Europę i Stany Zjednoczone sankcje, dają się Rosjanom we znaki. Widać to wyraźnie w Obwodzie Kaliningradzkim, gdzie dochodzi do masowych kradzieży z powodu dramatycznie rosnących cen. Tamtejsi handlarze załamują ręce.
Gdy Rosja z wielką brutalnością rozpoczęła pełnowymiarowy atak na Ukrainę, zawrzało w całym świecie. Reakcje zachodniego świata były stanowcze, co przełożyło się m.in. na nałożenie na Rosję sankcji w wielu sektorach, także w gospodarczym.
Choć sama Rosja utrzymuje, że funkcjonowanie państwa ma się jak najlepiej, to już chyba nikt – prócz samych Rosjan – nie wierzy w tę propagandę. Wystarczy spojrzeć na obecną sytuację w… Kaliningradzie, gdzie równie mocno daje się mieszkańcom we znaki pokłosie decyzji Władimira Putina.
W najdalej wysuniętym na zachód regionie Rosji, który sąsiaduje z Polską od północnego zachodu dochodzi do masowych kradzieży, a wszystko to przez rosnące ceny produktów importowanych z zachodnich krajów.
“Ludzie kradną wszystko i to coraz więcej” – powiedział w tamtejszych mediach Oleg Ponomarew, współwłaściciel sieci handlowych Rodzina i Spar w Kaliningradzie.
Co najczęściej więc kradną Rosjanie w Obwodzie Kaliningradzkim? Okazuje się, że są to:
- słodycze (19 proc. wszystkich kradzieży)
- kiełbasę (16 proc.)
- alkohol (14 proc.)
- sery (13 proc.)
- kawę i kakao zagranicznych marek (7 proc.)
“Rosnące ceny, wzrost bezrobocia i żebracze zarobki to najczęstsze powody, dla których ludzie sięgają po kradzież. W naszym regionie narasta poczucie beznadziejności i zaczęło się kombinowanie” – wyznał na platformie Telegram autor bloga “Bursztynowy Kaliningrad”.
Nie tylko wysokie ceny są istotnym problemem Obwodu Kaliningradzkiego. Niektórych produktów zaczyna brakować, co związane jest z utrudnionym przez sankcje transportem. Wcześniej takie sytuacje nie miały zbyt często miejsca w Kaliningradzie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS