A A+ A++

Dziś w Harasimowiczach odbył się Gminny Dzień Pamięci, na którym upamiętniono generała Edwarda Józefa Godlewskiego. W spotkaniu uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciele służb, młodzież i mieszkańcy wsi.


Edward Józef Godlewski urodził się 10 lipca 1893 roku (niektóre źródła podają datę 10 lipca 1895 roku) we wsi Harasimowicze. Był synem ziemianina o chłopskich korzeniach – Szymona Godlewskiego i Marianny Godlewskiej z domu Radziewicz. W latach 1902-1908 Edward uczęszczał do szkoły powszechnej w Sokółce, od 1908 do 1914 roku uczył się w gimnazjum w Grodnie (niektóre źródła podają, że w Petersburgu), gdzie zdał maturę. Godlewski walczył m.in. w czasie I i II wojny światowej oraz w wojnie polsko-bolszewickiej. Był dowódcą 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. Walczył w wojnie obronnej Polski w 1939 roku, działał w konspiracji.

CZYTAJ WIĘCEJ: Generał Edward Godlewski. Walczył z bolszewikami w 1920 i z Niemcami w 1939 roku. Pochodził spod Dąbrowy Białostockiej [FOTO]

Kwiaty oraz wydarzenia pod pomnikiem gen. Godlewskiego odbywają się już od kilku lat w Harasimowiczach. W ubiegłym roku były one skromne ze względu na pandemię koronawirusa. Jednak w 2022 podjęto decyzję o spotkaniu w większym gronie. Do Harasimowicz przyjechali m.in. burmistrz Dąbrowy Białostockiej Artur Gajlewicz, dąbrowscy radni, pracownicy urzędu miejskiego, wicestarosta sokólski Jerzy Białomyzy, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Maciej Sulik, przedstawiciele służb mundurowych, młodzież, duchowni oraz mieszkańcy. W spotkaniu nie przeszkodził nawet deszcz.

Na początku odśpiewano hymn Polski oraz wciągnięto flagę na maszt. Zrobił to poczet flagowy z dąbrowskiego LO. Wartę przy pomniku pełnili uczniowie mundurówki. Następnie zaproszeni goście wygłosili mowy okolicznościowe, a duchowni odmówili modlitwę w intencji poległych za Ojczyznę.

Potem delegacje złożyły wieńce i znicze pod pomnikiem gen. Godlewskiego oraz oddali mu cześć.  

(or)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWYŁOŻENIE UCHWAŁY KRAJOBRAZOWEJ DO PUBLICZNEGO WGLĄDU
Następny artykułUTRUDNIENIA W RUCHU W CIĄGU UL. PODWALE