Obchody Święta NarodowegoTrzeciego Maja w Radzyniu Podlaskim rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny w historycznym kościele Świętej Trójcy. Następnie uczestnicy uroczystości zgromadzili się pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja, gdzie wysłuchali wystąpień okolicznościowych, a delegacje złożyły wieńce. Burmistrz Jerzy Rębek w kontekście napaści Rosji na Ukrainę podkreślił, że świat się obudził dzięki Polsce. – Jestem dumy, że jestem Polakiem – mówił włodarz Radzynia.
Liturgii przewodniczył ks. prał. Roman Wiszniewski – dziekan dekanatu radzyńskiego, kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. W koncelebrze uczestniczyli: gospodarz miejsca ks. kan. Krzysztof Pawelec, proboszcz parafii Św. Anny i Błogosławionych Męczenników Podlaskich ks. kan. Henryk Och, ks. prał. Kazimierz Musiej oraz ks. Jakub Wyrozębski.
O odprawienie Mszy św. prosił wójt gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek.
Przybyłych powitał ks. prał. Krzysztof Pawelec. W uroczystości uczestniczyli wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, przedstawiciele radzyńskich samorządów z burmistrzem Jerzym Rębkiem, przewodniczącym Rady Miasta Adamem Adamskim, starostą Szczepanem Niebrzegowskim i przewodniczącym Rady Powiatu Robertem Mazurkiem, wójtem Wiesławem Mazurkiem i przewodniczącą Rady Gminy Barbarą Palicą, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji, zakładów pracy, szkół i placówek oświatowych.
Słowa mają wielką moc: budują albo rujnują
Homilię wygłosił ks. Jakub Wyrozębski. Kapłan przypomniał szczególne momenty rozwoju kultu Maryi w Polsce, począwszy od Ślubów Lwowskich Jana Kazimierza (1656), mówił o znaczeniu Jasnogórskiego Sanktuarium dla trwania narodu Polskiego przy Bogu w najtrudniejszych momentach dziejów. Przywołał słowa kardynała Augusta Hlonda „Zwycięstwo gdy przyjdzie, będzie zwycięstwem Maryi”. Nawiązał także do aktualnej sytuacji wojny na Ukrainie. W tym kontekście zachęcał, aby doceniać dar życia i pokoju, w szczególności – do porzucenia „pokusy bycia żołnierzykiem w codzienności, gdzie głównym narzędziem agresji jest język, posługiwania się oszczerstwem, plotką, przekleństwem, narzekaniem, kłótnią, hejtem – zarówno pisanym w internecie, jak i wypowiadanym, skierowany przeciw drugiemu człowiekowi. – To niektóre narzędzia walki językiem, które ranią, budują smutek, wydobywają łzy, sprawiają poczucie wypalenia zawodowego, a z nim złe wykonywanie pracy. Słowa wypowiedziane i napisane mają wielką moc: budują albo rujnują – wskazywał ks. Jakub Wyrozębski. – Zamiast bawić się w wojnę, trzeba zawalczyć o pokój, budować jedność i zgodę w małych ojczyznach: w społecznościach rodzinnych, zawodowych w środowiskach lokalnych – podkreślał kaznodzieja. Zachęcał do refleksji: – Co mogę zrobić, by żyć w pokoju, by być jego twórcą – w środowisku, w miejscu, w którym z Bożej Opatrzności przyszło mi żyć.
Tylko zgoda jest gwarantem rozwoju i sukcesu.
Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli w pochodzie na plac Ignacego Potockiego, pod pomnik Konstytucji Trzeciego Maja. Tę część obchodów poprowadził wiceprzewodniczący Rady Miasta Piotr Skowron.
Przemówienie okolicznościowe wygłosił starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski. Włodarz powiatu podkreślił, że Konstytucja 3 maja odcisnęła znaczący ślad w polskiej historii, stała się kamieniem węgielnym pod budowę współczesności. – Dobro i wolność kraju to główny cel, który przyświecał twórcom Konstytucji. Choć obowiązywała tylko kilkanaście miesięcy, pamięć o niej pozostała inspiracją dla pokoleń Polaków pragnących wolności i niezawisłego państwa. Dawała nadzieję, że nawet w beznadziejnej sytuacji naród może podjąć dzieło odbudowy Rzeczpospolitej. Tylko zgoda jest gwarantem rozwoju i sukcesu – mówił starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski .
Dziękował osobom prywatnym i instytucjom zaangażowanym w pomoc uchodźcom z Ukrainy oraz personalowi szpitala za ofiarną postawę w czasie walki z pandemią koronawirusa, a także uczestnikom uroczystości. – Dzisiejsza tak liczna obecność na uroczystości oznacza, że naszej wspólnocie nie jest obojętna pamięć o Konstytucji, której projekt był przygotowywany w radzyńskim Pałacu Potockich – podkreślił starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski.
Świat się przebudził, również za sprawą Polaków
Wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk podkreślał, że w Radzyniu powstawał projekt Konstytucji, której celem było zbawienie ojczyzny i która stała się inspiracją dla ojców założycieli II RP w 1918 roku i III RP w 1990 roku.
Po wystąpieniach delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja. Następnie wystąpił z krótkim recitalem pieśni patriotycznych zespół ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Zofii Sękowskiej, wiersz o Konstytucji 3 maja przedstawił Dariusz Gałan – rektor Radzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Uroczystość podsumował burmistrz Radzynia Jerzy Rębek. Włodarz nawiązał do sytuacji międzynarodowej spowodowanej agresją Rosji na Ukrainie. – Jestem dumny, że jestem Polakiem. Jestem dumny , że jednoznacznie zdecydowaną postawę przyjął Prezydent Rzeczypospolitej Polski Andrzej Duda i Rząd RP i te wszystkie siły rządowe, polityczne, tworzące jedność i dające odpór najeźdźcy rosyjskiemu, który zaatakował kraj naszych sąsiadów. Gdyby nie ich determinacja kto wie, co byśmy dziś przeżywali. Świat się przebudził również za sprawą Polaków.
Burmistrz Jerzy Rębek dziękował kapłanom sprawującym Mszę św. w intencji Ojczyzny, ks. Jakubowi Wyrozębskiemu za głęboką homilię, służbom mundurowym, przedstawicielom instytucji, zakładów pracy, w szczególności społecznościom szkolnym, przedszkolom, harcerzom. – Obecność dzieci i młodzieży to znak, że Polska trwa i ma potencjał.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS