Na pierwszej liście sankcyjnej znalazło się 50 pozycji; nazwiska rosyjskich oligarchów i podmiotów gospodarczych, w tym Gazprom – poinformował dziś szef MSWiA Mariusz Kamiński. Dodał, że jest niemal pewne, że lista zostanie poszerzona. Odniósł się też do sprawy firmy Strabag, której udziałowcem jest rosyjski oligarcha Oleg Deripaska.
Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował dziś o opublikowaniu w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA tzw. listy sankcyjnej. Jej utworzenie umożliwiła specustawa, która 15 kwietnia została opublikowana w „Dzienniku Ustaw”. Regulacja wprowadziła m.in. zakaz importu i tranzytu przez Polskę węgla i koksu pochodzącego z Rosji i z Białorusi, a także zamrożenie funduszy i zasobów gospodarczych osób i podmiotów wskazanych na specjalnej liście sankcyjnej.
Kamiński przypomniał, że polska lista sankcyjna jest uzupełnieniem unijnej i odnosi się do oligarchów i podmiotów rosyjskich prowadzących realne interesy na terenie naszego kraju.
– Pierwsza lista sankcyjna ma 50 pozycji. Są tam nazwiska rosyjskich oligarchów i podmiotów rosyjskich – podkreślam, które prowadzą realne interesy na terenie naszego kraju – powiedział szef MSWiA.
Jak mówił, na tej liście znajdują się potężne rosyjskie podmioty, takie jak Gazprom, „który będzie objęty sankcjami w zakresie swojej działalności w ramach Europol Gazu, takie podmioty jak firma Acron i oligarcha rosyjski Wiaczesław Kantor, który posiada około 20 procent udziałów w polskiej spółce skarbu państwa Azoty”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Firma z Podlasia na liście osób i podmiotów z Rosji i Białorusi objętych polskimi sankcjami
– Będą tam wszystkie podmioty, które sprowadzały do Polski rosyjski węgiel i węgiel z Donbasu. Oligarchowie, którzy są właścicielami tych podmiotów. To są takie firmy, jak KTK Polska, jak Suek Polska, które od lat sprowadzały rosyjski węgiel i węgiel z Donbasu – powiedział Kamiński.
Dodał, że sankcjami objęte będą też potężne firmy rosyjskie „takie jak, Novatek – firma gazownictwa, takie jak PhosAgro – to jest rosyjski potentat na rynku nawozów”.
Minister poinformował, że na tej liście będą umieszczane też podmioty oraz oligarchowie związani z reżimem Alaksandra Łukaszenki. – Przedstawicielem tego typu firm na liście sankcyjnej jest firma Beloil, która sprowadza do Polski olej napędowy oraz gaz skroplony – zaznaczył Kamiński.
Szef MSWiA poinformował, że podmioty uprawnione do zgłaszania wniosków do ministra SWiA o umieszczenie na liście sankcyjnej pracują dalej i jest niemal pewne, że lista sankcyjna będzie poszerzona. – Mamy informację, że badają właścicieli niektórych firm, gdzie istnieje przypuszczenie, że tak naprawdę są to właściciele rosyjscy – przekazał.
Szef MSWiA poinformował też, że rosyjski oligarcha Oleg Deripaska nie ma udziałów w firmie budowlanej Strabag Polska. Przypomniał że Deripaska, objęty sankcjami unijnymi i polskimi, ma zakaz wjazdu do Polski.
– Jesteśmy w kontakcie z władzami austriackimi, mamy informację, że udziały Deripaski w austriackiej firmie Strabag zostały na mocy sankcji unijnych zamrożone, a w Strabag Polska sam Deripaska bezpośrednio nie ma udziałów – powiedział Kamiński, nawiązując do „budzących medialne zainteresowanie” interesów Deripaski w Polsce.
Szef MSWiA przypomniał, że oligarcha został wciągnięty na listę unijną. – On jest na naszej liście w kontekście zainteresowania naszym krajem, ale również zakazu wjazdu do naszego kraju – dodał. Przekazał też informację, „że na początku maja przedstawiciel Deripaski ze Strabag Austria ma być usunięty na mocy decyzji pozostałych współwłaścicieli”.
W marcu br. grupa Strabag w Polsce wydała oświadczenie.
„W mediach społecznościowych pojawiają się i powielane są liczne wpisy, nawołujące do bojkotu firm i produktów, które w jakikolwiek sposób powiązane są z kapitałem rosyjskim. Wśród tych wpisów są również te niezweryfikowane lub celowo dezinformujące. Nieprawdziwe informacje dotyczą w szczególności struktury udziałowców i składu zarządu STRABAG SE. Informujemy, że większość akcji STRABAG SE znajduje się w posiadaniu głównych austriackich akcjonariuszy: rodziny Haselsteiner oraz firm Uniqa/Raiffeisen. Udziałowiec rosyjski, firma MKAO „Rasperia Trading Limited” posiada 27,8%. Natomiast pan Oleg Deripaska posiada mniej niż 50% udziałów w Rasperii. Zgodnie z austriackim prawem spółek akcyjnych, to Zarząd samodzielnie prowadzi działalność operacyjną, a nie udziałowcy czy członkowie Rady Nadzorczej” – czytamy na stronie strabag.pl.
Strabag jest jedną z największych firm budowlanych działających na polskim rynku. Odpowiada także za wiele inwestycji drogowych w Podlaskiem i na Sokólszczyźnie.
Oleg Dieripaska jest właścicielem 66% akcji koncernu aluminiowego Rusal. Ma też pakiet większościowy Norilskiego niklu.
Jego nazwisko w Polsce padało wielokrotnie w kontekście katastrofy smoleńskiej. To właśnie w zakładach należących do Deripaski w 2009 roku remontowany był prezydencki samolot Tu-154M. We wnioskach tzw. raportu Macierewicza napisano m.in., że decyzja o przekazaniu maszyny do remontu w Samarze, w zakładzie Aviakor będącym wówczas własnością Olega Deripaski, rosyjskiego oligarchy, przyjaciela ówczesnego premiera Federacji Rosyjskiej Władimira Putina „została wymuszona przez służby specjalne FR, które od początku kontrolowały cały proces remontu”.
CZYTAJ TEŻ: Antoni Macierewicz o katastrofie smoleńskiej: główną przyczyną był wybuch w lewym skrzydle i eksplozja w centropłacie [WIDEO]
Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik dodał dziś, że decyzje o umieszczeniu na liście zostały wydane w poniedziałek i tego samego dnia zostały opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA. – A to oznacza, że od dzisiaj te sankcje obowiązują – podkreślił Wąsik.
Doprecyzował, że 15 decyzji sankcyjnych dotyczy osób, a 35 podmiotów gospodarczych. Dodał, że o umieszczenie na liście sankcyjnej wnioskowały trzy służby specjalne ABW, CBA i SKW. Choć, jak zaznaczył, podmiotów mogących wnioskować, zgodnie z ustawą jest więcej. – Są jeszcze następne, ale minister nie zdążył ich rozpatrzyć. Decyzje w tych sprawach mają być publikowane i dopisywane do listy sankcyjnej – mówił.
Wyjaśnił, że są cztery rodzaje sankcji. Najdalej idące, to sankcje przewidziane rozporządzeniem unijnym, czyli pełne zamrożenie środków finansowych. – Ale ustawa daje też ministrowi możliwość zastosowania sankcji cząstkowych, czyli zakazu wykonywania praw akcji czy wypłaty dywidend. Zastosowaliśmy wobec czterech podmiotów, gdzie udział kapitału rosyjskiego jest mniejszościowy, te sankcje – przekazał.
Wąsik dodał, ze w przypadku 15 osób objętych sankcjami, oznacza to zakaz wjazdu na teren Polski. – Często są to osoby, które są już na listach unijnych, ale dostały dodatkową sankcję, teraz są osobami niepożądanymi w Polsce – powiedział. 25 podmiotów gospodarczych – jak zaznaczył – otrzymało dodatkowo zakaz startowania w zamówieniach publicznych.
Zwrócił też uwagę, że 18 największych spośród 50 firm wpisanych na krajową listę sankcji w ciągu ostatnich dwóch lat przetransferowało ponad 6 mld zł do podmiotów działających w Federacji Rosyjskiej.
Ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego zakłada zamrażanie majątków osób i podmiotów, które zostaną wpisane na specjalną listę prowadzoną przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.
Lista została opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie MSWiA https://www.gov.pl/web/mswia/lista-osob-i-podmiotow-objetych-sankcjami. Wpisana na nią może zostać wyłącznie osoba lub podmiot niewymienione w wykazach określonych w rozporządzeniach UE 765/2006 i 269/2014.
Decyzję w sprawach wpisania lub wykreślenia z listy wydaje szef MSWiA. Może to zrobić z urzędu lub na uzasadniony wniosek służb specjalnych i niektórych instytucji, w tym na wniosek szefów: CBA, ABW, AW, SKW, SWW, KGP, SG, KAS, a także na wniosek Prokuratora Krajowego, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, Komisji Nadzoru Finansowego, Prezesa NBP oraz przewodniczącego komitetu Rady Ministrów właściwego w sprawach bezpieczeństwa i obrony państwa.
(PAP), autorzy: Marcin Chomiuk, Edyta Roś, Katarzyna Krzykowska, Luiza Łuniewska, Jakub Borowski, Paweł Auguff
(pb)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS