W ubiegły wtorek przy grobie dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie adwokata Stanisława Kalinowskiego na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie odsłonięta została pamiątkowa tablica. W ten sposób lubelscy mecenasi postanowili dodatkowo upamiętnić i uhonorować swojego wybitnego i zasłużonego poprzednika.
Uroczystość odbyła się na dwa dni przed rocznicą 134. urodzin śp. Stanisława Kalinowskiego z udziałem m.in. dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie adw. Bartosza Przeciechowskiego i byłych dziekanów: Stanisława Estreicha oraz Andrzeja Banaszkiewicza.
Stanisław Kalinowski był nie tylko wybitnym prawnikiem, ale również człowiekiem o wielkim sercu i odwadze. Przed wojną był sędzią i adwokatem, w latach 1936-39 dziekanem Lubelskiej Izby Adwokackiej. Zasiadał w Radzie Miasta Lublin, a w 1929 roku otrzymał najwięcej głosów w wyborach na prezydenta Lublina, ale nie mając poparcia piłsudczyków nie mógł objąć urzędu. W czasie wojny ukrywał przed niemieckim okupantem obrazy Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” i „Kazanie Piotra Skargi” oraz kolekcję złotych, historycznych monet.
Kiedy Niemcy zażądali od niego przedstawienia listy lubelskich adwokatów, których chcieli wywieźć do Rzeszy, wpisał na nią tylko swoje nazwisko. Został aresztowany i do lutego 1940 roku więziony na Zamku Lubelskim. Po wyjściu na wolność opiekował się wdowami po lubelskich adwokatach, a po wyzwoleniu współorganizował i został pierwszym prezesem Centralnego Komitetu Opieki Społecznej. Po wojnie przewodniczył Komitetowi Odbudowy Katedry Lubelskiej i był prezesem diecezjalnego Caritasu w Lublinie. Zmarł 10 lipca 1954 roku w Lublinie. ZM
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS