Na liście jest już m.in. krakowskie szopkarstwo, sokolnictwo i gwara warmińska. Czy na listę trafi także bobowska koronka klockowa? Przyjdź na konsultacje i poprzyj pomysł!
Krajowa lista dziedzictwa niematerialnego, już niedługo może się wydłużyć
Polski rejestr wyróżniających się elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego powstaje od 8 lat. Jest tworzony zgodnie z zasadami wskazanymi w Konwencji. Wpis na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest pewnym symbolem, a krajowa lista ma charakter informacyjny. Zgromadzone są na niej przykłady wyjątkowych przejawów żywego dziedzictwa niematerialnego z terenu Polski. Lista jest prowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspólnie z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.
Aby uzyskać wpis na listę krajową konieczne jest spełnienie łącznie kilku warunków. Analizowany element dziedzictwa musi więc:
- odpowiadać definicji niematerialnego dziedzictwa kulturowego zawartej w Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego (art. 2 pkt 1 i 2 Konwencji).
- być przekazywany z pokolenia na pokolenie (jak np. technika wytwarzania koronki klockowej), lub być stale odtwarzany przez wspólnoty i grupy, które uznają dany element dziedzictwa za część własnego dziedzictwa (tu przykładem mogą być cykliczne obrzędy religijne, które w niektórych regionach Polski zyskały szczególną oprawę i są nadal kultywowane)
Dodatkowo obowiązkowym elementem wniosku o wpis jest opracowanie planu ochrony, który ma pozwolić na zabezpieczenie wskazanego elementu dziedzictwa kulturowego i umożliwić podtrzymanie jego żywotności. Dodatkowym obligatoryjnym elementem uzyskania tego wpisu jest zgłoszenie wniosku przy możliwie jak najszerszym udziale i zaangażowaniu zainteresowanej wspólnoty, grupy. W niektórych przypadkach uzasadnione będzie także zaangażowanie osób, które tworzą, utrzymują i przekazują dany element d … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS