W Polsce od lat nie prowadzono poboru do zasadniczej służby wojskowej. Ten ostatni miał miejsce w 2008 roku. Od tamtego czasu ten obowiązek był zawieszony. To zmieni jednak rozporządzenie, które ma wejść w życie 23 kwietnia. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji znajduje się projekt dokumentu przywracającego obowiązkową, zasadniczą służbę wojskową.
Na mocy ustawy z 11 marca 2022 roku służba wojskowa wciąż jest dobrowolna. Ale zawieszenie obowiązkowej slużby wojskowej wcale nie oznacza jej całkowitej likwidacji, bo z Ustawy o obronie Ojczyzny wynika, że w sytuacji zagrożenia wojną możliwe jest “przeznaczanie osób uznanych za zdolne do tej służby do jej odbycia”.
Zobacz także
Przeznaczenie do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej wynika z potrzeb uzupełnieniowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w czasie pokoju, z uwzględnieniem potrzeb w zakresie gromadzenia rezerw osobowych na potrzeby czynnej służby wojskowej pełnionej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny – czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia.
Jak dalej się dowiadujemy, przy przeznaczaniu osób do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej uwzględnia się poza warunkami określonymi w ustawie o obronie Ojczyzny – także ich:
– predyspozycje zdrowotne,
– poziom i kierunek wykształcenia,
– wykonywany zawód,
– przygotowanie obronne
– inne kwalifikacje i zainteresowania przydatne w służbie.
Osoby przeznaczone do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej, przed powołaniem do jej odbycia, szef wojskowego centrum rekrutacji kwalifikuje do określonego rodzaju Sił Zbrojnych i rodzaju wojsk, w których będą odbywały tę służbę, oraz na stanowiska lub funkcje, na których będą szkolone podczas odbywania tej służby zgodnie z potrzebami uzupełnieniowymi Sił Zbrojnych – czytamy dalej.
Z kolei specjalistycznym badaniom lekarskim realizowanych przez wojskową komisją lekarską na podstawie skierowania szefa wojskowego centrum rekrutacji poddaje się osoby kwalifikowane do służby na stanowiskach:
1) na okrętach wojennych i innych jednostkach pływających Marynarki Wojennej;
2) w Żandarmerii Wojskowej;
3) w jednostkach reprezentacyjnych Sił Zbrojnych;
4) w charakterze skoczka spadochronowego;
5) w charakterze nurka lub płetwonurka;
6) w zasięgu działania promieniowania mikrofalowego;
7) w warunkach działania prądu elektrycznego.
Z dokumentu dowiadujemy się również, że wojskowe centra rekrutacji będą wykonywać badania psychologiczne osób, które planuje się zakwalifikować na stanowiska w specjalnościach wojskowych lub do służby:
1) nurka;
2) płetwonurka bojowego;
3) spadochronowej;
4) wartowniczej;
5) obsługi:
a) żurawi,
b) urządzeń sygnalizacyjnych;
6) kandydatów do szkolenia na stanowisko kierowców;
7) kandydatów do szkolenia na stanowisko obsługi maszyn inżynieryjnych i urządzeń dźwigowotransportowych;
8) w Żandarmerii Wojskowej;
9) operatora wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych i przeciwlotniczych przenośnych zestawów rakietowych;
Więcej dowiecie się po lekturze »pełnej treści rozporządzenia«
Zobacz też:
»Rusza kwalifikacja wojskowa. Kto musi się zgłosić do WKU w Rybniku?
»Wojsko rekrutuje do armii zawodowej. Kusi kucharzy, kierowców i nie tylko
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS