A A+ A++

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Ojciec Święty zaznaczył, że Wielki Tydzień wpisuje się pomiędzy dwie niedziele, które są bardzo różnymi świętami. W Niedzielę Palmową Jezus był witany w bramach Jerozolimy jako król, który przyniesie pokój i chwałę, a jako potężny mesjasz wyzwoli uciemiężony naród spod rzymskiej okupacji i zaprowadzi sprawiedliwość na świecie.

Papież: pokój idzie drogami łagodności i krzyża

„Pokój, który Jezus daje nam w wydarzeniu paschalnym nie jest pokojem zgodnym ze strategiami świata, który wierzy, że może go osiągnąć poprzez siłę, podbój i różne formy narzucania. Taki pokój jest w rzeczywistości tylko przerwą między wojnami. Wiemy o tym dobrze. Pokój Pański idzie drogą łagodności i krzyża: jest to branie odpowiedzialności za innych – podkreślił Papież. Chrystus bowiem wziął na siebie nasze zło, nasz grzech i naszą śmierć. Wziął to wszystko na siebie. W ten sposób nas wyzwolił. On zapłacił za nas. Jego pokój nie jest owocem jakiegoś kompromisu, ale rodzi się z daru z siebie. Ten pokój łagodny i odważny jest jednak trudny do przyjęcia. Istotnie tłum, który wychwalał Jezusa, jest tym samym tłumem, który kilka dni później zawoła «Ukrzyżuj Go», a przerażony i rozczarowany nie kiwnie palcem w Jego obronie.“

Ojciec Święty przywołał w tym kontekście Legendę o Wielkim Inkwizytorze z „Braci Karamazow” Fiodora Dostojewskiego. Przedstawia ona wielką iluzję, która powtarza się wciąż na nowo w dziejach ludzkości. To pokusa fałszywego pokoju, opartego na władzy, która prowadzi następnie do nienawiści i zdrady Boga. Tymczasem pokój Jezusa nie obezwładnia innych, nigdy nie jest pokojem zbrojnym. Bronią Ewangelii jest modlitwa, czułość, przebaczenie i bezinteresowna miłość bliźniego. Jedynie w ten sposób można nieść w świat Boży pokój.

Papież: pokój Jezusa buduje historię zaczynając od serca

„Jezus przed swoją ostatnią Paschą powiedział swoim uczniom: «Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka!» (J 14, 27). Tak, ponieważ podczas gdy władza doczesna pozostawia jedynie zniszczenie i śmierć – widzieliśmy to w tych dniach – to Jego pokój buduje historię, poczynając od serca każdego człowieka, który go przyjmuje. Pascha jest więc prawdziwym świętem Boga i człowieka, ponieważ pokój, który Chrystus zdobył na krzyżu w darze z siebie, jest nam udzielany – podkreślił Papież. Dlatego Zmartwychwstały Pan ukazuje się uczniom w dzień Wielkanocy i jak ich pozdrawia? «Pokój wam!» (J 20, 19. 21). To jest pozdrowienie Chrystusa zwycięzcy, Chrystusa zmartwychwstałego. Pascha oznacza «przejście». Jest to, szczególnie w tym roku, błogosławiona okazja, aby przejść od boga światowego do Boga chrześcijańskiego, od chciwości, którą nosimy w sobie, do miłości, która nas wyzwala, od oczekiwania na pokój przyniesiony siłą do zaangażowania się w konkretne świadectwo pokoju Jezusa.“

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej [ZDJĘCIA]
Następny artykułDariusz Jabłoński nie ma wątpliwości: Rosja musi być dziś wykluczona. W kulturze też