Podwójna emerytura dla seniora w 2022 roku. Okazuje się, że wiele osób, które pobiera świadczenie emerytalne nie wie, że może jednocześnie otrzymywać podwójną emeryturę. Kto może na to liczyć? Sprawdźcie!
Obecnie, aby na nasze konto wpływała emerytura, obywatele muszą osiągnąć tzw. wiek emerytalny. Kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat, natomiast mężczyźni muszą osiągnąć 65. rok życia.
Gdy już przejdą na emeryturę, mogą wnioskować o drugie świadczenie, ale tylko wtedy, gdy spełniają kryteria. Jakie warunki obowiązują?
Polecamy
Podwójna emerytura – osoby pracujące za granicą
Polscy obywatele, którzy pracowali poza granicami kraju i są w stanie to udokumentować, mogą liczyć na świadczenie z kraju, w którym pracowali. Tam należy złożyć wniosek o drugą emeryturę. Pamiętajmy jednak, że wiek emerytalny nie jest taki sam we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Ponadto do korzystania z zagranicznej emerytury uprawnia 60-miesięczny staż opłacania składek w danym państwie.
Drugą grupą są pracownicy służb mundurowych, którzy również mogą otrzymywać dwa świadczenia emerytalne. Wtedy świadczeniobiorca dostaje emeryturę mundurową oraz cywilną. Dotyczy to żołnierzy oraz policjantów, w przypadku których nie można ustalić wysokości emerytury mundurowej z uwzględnieniem czasu pracy w roli cywila. Te przypadki są jednak rzadkie. Takie świadczenia są wypłacane z dwóch źródeł z ZER MSWiA oraz z ZUS-u.
Osoby, które równolegle odprowadzały składki do ZUS oraz KRUS mogą liczyć na podwójne świadczenie emerytalne. Dotyczy to osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku. Warunkiem koniecznym do spełnienia jest korzystanie z ubezpieczenia dla rolników przez co najmniej 25 lat i podleganie powszechnemu systemowi emerytalnemu.
Wideo
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS