Marek Krzysztofiak SJ – Watykan
W sytuacji wojny, w której zło może przygnębiać, należy skierować wzrok na całe dobro, które każdego dnia dokonuje się wokół nas, m.in. przez pracę setek osób zaangażowanych w Caritasie. Mówi Katarzyna Matej z Caritas Polska:
Organizatorzy Dnia Dobra dokładają starań, aby obchody były jak najbardziej atrakcyjne. „Podobnie jak wspólnie działamy na co dzień, chcemy też wspólnie celebrować to wielkie święto pomagania. Ponad 700 zespołów wolontariuszy z całej Polski zgłosiło się do udziału w tym przedsięwzięciu. Będziemy pokazywać co robimy, zachęcać do włączania się w nasze akcje, a także cieszyć się tym, że możemy działać razem” – mówi br. Cordian Szwarc OFM, zastępca dyrektora Caritas Polska, odpowiedzialny m.in. za rozwój wolontariatu.
W wielu miejscach kraju odbędą się atrakcje uświetniające Dzień dobra, m.in. koncerty Arki Noego w Poznaniu oraz zespołów MTA, Duża Rajska Kawa i TATU w Bydgoszczy, taneczne spotkanie z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną w Częstochowie, Festyn Dobra z prezentacją działań diecezjalnej Caritas oraz koncertami, czy też występ grupy TGD w Radomiu, a także dziesiątki mniejszych i większych imprez.
„W Mościsku odbędzie się polsko-ukraińskie spotkanie przy wspólnym stole, w Pakości bieg na orientację zakończony ogniskiem. Każde ze środowisk włączających się w obchody Dnia Dobra, to jedno serce na mapie Polski. Ile takich serc będzie biło w jednym rytmie tego dnia i co dokładnie wydarzy się w poszczególnych miejscach, można sprawdzić na stronie dziendobra.pl” zachęca Edyta Foryś z Caritas Polska, koordynatorka Dnia Dobra.
O niespodziewanym, nowym znaczeniu Dnia Dobra, mówi także ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. „Kiedy powstawała idea Dnia Dobra, zastanawialiśmy się nad tym, co jest najważniejsze w pomaganiu, jak możemy sprawić, by tej pomocy było jeszcze więcej, i pomyśleliśmy, że ten dzień powinien być połączony ze zbiórką na konkretne cele. A ponieważ każde cykliczne wydarzenie ma swój temat przewodni, postanowiliśmy wybrać i szeroko zaprezentować konkretny obszar naszej działalności, nawiązując jednocześnie do przeżywanego właśnie Roku Rodziny. Naturalnym wyborem były ośrodki Caritas, takie jak rodzinne domy dziecka, domy samotnej matki czy hospicja dziecięce. Dla potrzebujących to „Miejsca, które są domem” i pod takim hasłem odbędzie się nasza zbiórka. – tłumaczy ks. Iżycki.
Caritas w Polsce prowadzi 23 domy dla matek z dziećmi, 12 placówek wychowawczych różnego typu (w tym domy dziecka), 98 świetlic środowiskowych i terapeutycznych, 10 placówek interwencyjnych (schroniska dla kobiet i dzieci, ośrodki i centra interwencji kryzysowej) oraz 61 Okien Życia. „Chcemy wesprzeć materialnie te miejsca i sprawić, by było ich więcej oraz by mogły wciąż nieść profesjonalną pomoc” – mówi dyrektor Caritas. Jak przyznał, wojna sprawiła, że wszyscy zwątpili, czy w takiej sytuacji powinni angażować się w przygotowanie wydarzenia. „Przez chwilę zawahaliśmy się i Dzień Dobra stanął pod znakiem zapytania. Poczuliśmy, że świętowanie nie jest adekwatne do sytuacji” – wyjaśnia dyrektor Caritas Polska. – „Szybko jednak zrozumieliśmy, że ten dzień jest potrzebny; zarówno wolontariuszom Caritas, którzy od tygodni pracują dzień i noc, jak i naszym przyjaciołom z Ukrainy, bo przecież ośrodki Caritas, które są domem dla potrzebujących, teraz stały się także domem dla przybyszów z Ukrainy. Dzień dobra będzie momentem, w którym Polacy i nasi goście z Ukrainy będą mogli się spotkać” – dodaje ks. Iżycki.
Aby wesprzeć placówki Caritas, można dokonać wpłat na stronie dziendobra.pl, wysłać SMS o treści DOBRO pod numer 72052 (koszt 2,46 zł) bądź wpłacić dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (tytuł wpłaty: DOBRO).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS