Kartka z kalendarza – 1. kwietnia – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 6:07, a zajdzie o 19:11. Imieniny obchodzą m.in. Zbigniew, Hugo, Grażyna, Irena, Katarzyna, Makary, Tomasz i Wenancjusz. Na 1. kwietnia przypadają takie święta jak m.in. Prima Aprilis oraz Międzynarodowy Dzień Ptaków.
Prima Aprilis
Dziś święto żartów, żarcików, dowcipów i drobnych, żartobliwych kłamstewek! Czy macie już pomysł jak „wkręcicie” swoich bliskich? Prima aprilis to z łac. dosłownie pierwszy dzień kwietnia. W wielu krajach świata właśnie dziś obchodzone będzie podobnie jak w Polsce, tj. upłynie na robieniu żartów, celowym wprowadzaniu w błąd, nabierania kogoś, konkurowaniu w próbach sprawienia, by inni uwierzyli w coś nieprawdziwego. Tego dnia w wielu mediach pojawiają się różne żartobliwe informacje.
Pochodzenie tego zwyczaju nie jest dokładnie wyjaśnione. Prawdopodobnie zaczęło być popularne już w późnym Średniowieczu. Możliwa jest wersja, że obyczaj ten pochodzi od rzymskiego święta Veneralia, które łączone często było ze świętem Fortuny Virilis i Cerialiami (ku czci Ceres), obchodzonego 1. kwietnia. W tym dniu dozwolone były żarty, wygłupy i kawały. Kwiryci odstawiali komiczne występy, mężczyźni przebierali się w damskie okrycia, zakładali peruki, tańczyli na ulicach, co nie przydarzyłoby się im w innych dniach.
Kiedy my określamy ten dzień jako prima aprilis, to np. w krajach anglojęzycznych to „Dzień głupców” (April Fools’ Day), w krajach niemieckojęzycznych, to po prostu 1. kwietnia, we Francji to „Dzień kwietniowej ryby”, na Litwie – „Dzień kłamcy”, w Portugalii – „Dzień kłamstwa, a w Szkocji – „Dzień polowania na głupca”. Wszystkie kraje łączy jednak fakt, że dzisiejsze święto, to przede wszystkim okazja do dobrej zabawy, której Wam również życzymy!
Międzynarodowy Dzień Ptaków
To jeden z najbardziej fascynujących zwierząt żyjących na Ziemi. Od zawsze interesowały uczonych, a ludzi żyjących w danych wiekach inspirowały do tego, by także człowiek mógł latać. Ptaki, bo o nich mowa, dziś obchodzą swoje święto.
Właściwie to Międzynarodowy Dzień Ptaków, który obchodzony jest corocznie od 1906 roku na arenie międzynarodowej, a ustanowiony został podczas ratyfikacji Konwencji o Ochronie Ptaków Pożytecznych dla Rolnictwa z 19 marca 1902 r. Polska przystąpiła do konwencji 18 lutego 1932 roku.
Obchody tego święta koordynuje BirdLife International – ogólnoświatowa federacja organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną ptaków, której partnerem w Polsce jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
Zgodnie z definicją, ptaki są gromadą stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Są najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje ponad 10 tys. gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Najmniejszymi ptakami na świecie są koliberki, które osiągają wielkość ok. 5 cm, a największe są strusie, które mogą osiągać prawie 3 metry!
Co ciekawe, ptaki można uznać za współczesne dinozaury… Ewoluowały bowiem od wcześniej upierzonych dinozaurów z grupy teropodów. Najbliższymi krewnymi ptaków są… krokodyle. Języka ptasiego niestety nie znamy, ale wszystkim składami najlepsze życzenia i zachęcamy Państwa do podejmowania działań dla ochrony tych zwierząt.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS