Możliwość rozliczenia PIT samemu to duża dogodność dla wszystkich podatników. Wystarczy dobry program do PIT kilka minut wolnego czasu i odpowiednie dokumenty, aby szybko wypełnić PIT nie wychodząc z własnego domu. Jak rozliczyć swoje podatki? O czym warto pamiętać, wypełniając PIT?
Właściwy formularz
Podstawą prawidłowego wypełnienia rocznej deklaracji podatkowej jest wybór właściwego formularza w zależności od źródła przychodów i sposobu ich opodatkowania. Najpopularniejsze formularze to:
PIT 36 – dla osób, które są płatnikami składek i jednocześnie rozliczają się na zasadach ogólnych;
PIT 36L – wypełniają podatnicy, którzy są płatnikami składek i wybrali podatek liniowy jako formę rozliczania się z fiskusem;
PIT 37 – przeznaczony jest dla osób, które nie są płatnikami składek i rozliczają się na zasadach ogólnych. Są to przede wszystkim pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę, umowę o dzieło i umowę zlecenie.
Wypełnienie deklaracji podatkowej
Po wyborze formularza PIT można przystąpić do jego wypełnienia. Wystarczy włączyć program do PIT i wypełniać kolejne rubryki zgodnie z wyświetlanymi podpowiedziami. Należy wpisać wszystkie dane identyfikujące podatnika i umożliwiające kontakt z nim, a więc: imię i nazwisko, adres (zamieszkania i korespondencji), nr telefonu i adres e-mail, PESEL lub NIP. Następnie należy wprowadzić informacje zawarte w otrzymanym PIT 11 i/lub PIT 40A. Przedsiębiorcy swoje przychody i koszty ich uzyskania biorą z odpowiednich rozliczeń księgowych firmy np. księgi przychodów i rozchodów. W formularzu należy uwzględnić wszystkie przychody uzyskane w danym roku podatkowym, gdyż to na tej podstawie wyliczana jest odpowiednia kwota podatku. Po uzupełnieniu wszystkich danych, można przystąpić do wpisywania ulg podatkowych i odliczeń. Robi się to zarówno na formularzu głównym, jak i dodatkowym PIT O.
Przekazanie PIT do Urzędu Skarbowego
Po wypełnieniu formularza PIT, należy go przekazać do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania Urzędu Skarbowego. Można zrobić to na kilka sposobów:
- w formie papierowej złożony osobiście;
- w formie papierowej wysłany przez Pocztę Polską;
- elektronicznie, czyli wysyłając PIT online.
Trzeba przy tym pamiętać o zachowaniu terminów złożenia PIT. Do końca stycznia należy złożyć PIT 16A i 19A. Do końca lutego PIT 28, a do końca kwietnia PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38 i PIT 39. Przy czym jeśli wyznaczony termin wypada w dzień niepracujący, to zostaje on przedłużony do kolejnego dnia roboczego.
Kiedy zwrot podatku?
W sytuacji, gdy kwota wpłaconych zaliczek na podatek dochodowy przekracza rzeczywistą kwotę należnego podatku dochodzi do nadpłaty podatku, która zostanie zwrócona przez Urząd Skarbowy. zwrot może być wykonany na konto bankowe lub w przypadku niektórych osób fizycznych przekazem pocztowym. Wybierając sposób przekazania zwrotu warto pamiętać, że przekaz pocztowy wiąże się z dodatkowymi opłatami oraz trzeba na niego dłużej zaczekać. Zwrot zostanie wykonany w ciągu 45 dni w przypadku deklaracji składanych online i 90 dni, jeśli PIT został złożony w formie papierowej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS