A A+ A++

Ulga odsetkowa to ulga podatkowa, która pozwala odliczyć odsetki ze spłacanego kredytu, który został zaciągnięty na potrzeby mieszkaniowe. Niestety nie wszyscy, którzy posiadają kredyt hipoteczny mogą z niej skorzystać, ale osoby, które zaciągnęły kredyt przed 2007 rokiem wciąż mogą korzystać z tego odliczenia na zasadzie ochrony prawa nabytego. Na czym dokładnie polega ta ulga podatkowa, jak obliczyć jej wysokość i jak z niej skorzystać?

Kto może skorzystać z ulgi odsetkowej?

Ulga odsetkowa przeznaczona jest dla osób, które w latach 2002 – 2006 wzięły kredyt mieszkaniowy i zakupiły nieruchomość. Dotyczy to zarówno pożyczek mieszkaniowych, jak i refinansowych, czyli tych zaciągniętych na spłatę kredytu mieszkaniowego. Ulga ta została zniesiona w 2007 roku, ale kredytobiorcy, którym przysługiwała ona wcześniej mogą z niej korzystać aż do 2027 roku na zasadzie prawa nabytego. Z ulgi można korzystać aż do momentu spłaty całego kredytu mieszkaniowego, ale nie dłużej niż do 31 grudnia 2027 roku. Co ważne, za dzień udzielenia kredytu przyjmuje się wypłatę środków finansowych, a nie faktyczną datę podpisania umowy. To oznacza, że jeśli umowa była podpisana w 2001 roku, ale wypłata nastąpiła już w 2002 roku, to przyjmuje się, że kredyt został udzielony w 2002 roku.

 Co można odliczyć w ramach ulgi odsetkowej?

Dzięki uldze odsetkowej podatnik ma możliwość odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na spłatę kredytu mieszkaniowego, co umożliwia znaczne obniżenie wysokości należnego podatku. warto pamiętać, że odliczyć można jedynie te odsetki, dla których kwota kredytu wyniosła mniej niż 325 990 zł. Jak obliczyć jaką kwotę można odliczyć od dochodów? Robi się to za pomocą wzoru: 325 990 zł/kwota zaciągniętego kredytu zapłacone odsetki. Wynik to kwota, którą można odliczyć od swoich dochodów.

Kiedy nie można skorzystać z ulgi odsetkowej?

Ten rodzaj ulgi podatkowej nie przysługuje jeśli korzysta się już z dużej ulgi budowlanej lub z ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej. Odliczenie nie będzie również możliwe, jeśli odsetki od kredytu zaliczane są do kosztów uzyskania przychodu, zostały odliczone od przychodu lub zostały zwrócone (niezależnie od źródła i formy zwrotu).

Dokumenty niezbędne do odliczenia ulgi odsetkowej

Chcąc skorzystać z ulgi odsetkowej należy złożyć odpowiednie formularze. Poza standardowym PIT 37, PIT 36 i PIT 28, należy dołączyć również wypełniony załącznik PIT D, a w przypadku pierwszego rozliczania ulgi niezbędne jest również wypełnienie i złożenie PIT 2K. Podatnik powinien posiadać również dokumenty, które potwierdzą wysokość poniesionych wydatków, a więc zaświadczenie o wysokości zapłaconych odsetek, które wystawia pożyczkodawca (podmiot, który udzielił kredytu). Zaświadczenia nie dołącza się do rozliczenia podatkowa, ale trzeba je przechowywać przez 5 lat od zastosowania ulgi na wypadek kontroli podatkowej przez Urząd Skarbowy. Brak odpowiednich dokumentów może skutkować nałożeniem kary oraz koniecznością zwrotu niedopłaconego podatku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNauczyciel szkoły muzycznej skomponował utwór dla Ukrainy. Zagrali uczniowie
Następny artykułCałe Niemcy! Adamczyk mówi wprost: “Jest głuchy telefon”