Dzisiaj, 31 marca (14:25)
Sok z brzozy od pokoleń ceniony jest za swoje właściwości zdrowotne. Bogaty w witaminy, mikroelementy, wzmacnia odporność, może także pomóc przy schorzeniach wątroby czy żołądka. Każdej wiosny wiele osób szuka informacji na temat kiedy zbiera się sok z brzozy, jak go pić i jak przechowywać. Nie wszyscy wiedzą, że za jego pozyskiwanie grożą kary.
Sok z brzozy to niezwykle popularny napój naturalnego pochodzenia, którego regularne picie ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Stosowany od dawna w medycynie naturalnej, zachwalany jest przez wielu ekspertów – od lekarzy po leśników. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze i nie wszędzie jego zbieranie jest zgodne z prawem.
Oskoła, bzowina lub Succus Betulae, bo tak też nazywany jest sok z brzozy, to płyn wydzielany z pni, pąków i liści drzew z rodziny Betulaceae. Znany od setek lat w kulturze słowiańskiej jako napój chłodzący o właściwościach leczniczych. Najlepszą porą do jego zebrania jest wczesna wiosna, choć niektórzy, w zależności od warunków pogodowych, zaczynają jego zbiór już późną zimą.
Najlepiej sok z brzozy zbierać od połowy marca (choć w niektórych częściach Polski pojawia się nieco później) mniej więcej do połowy kwietnia.
Czytaj także: Woda brzozowa: Właściwości i zastosowania
Zdecydowanie najprostszą metodą zdobycia bzowiny jest zakupienie jej w sklepie lub aptece. W takim wypadku oszczędzamy sobie całego wysiłku związanego ze zbieraniem płynu. Mamy też pewność, że produkt, który dostaniemy, jest bezpieczny do spożycia i wytrzyma dłużej niż ten zebrany własnymi rękami.
Rzecz jasna, wiele osób wybiera drugą możliwość, czyli właśnie własnoręczne pozyskanie oskoły. W wypadku w sukurs przychodzą nam… leśnicy. Lasy Państwowe zamieściły na swoim fejsbukowym profilu krótką instrukcję dotyczącą tego, jak należy zbierać sok z brzozy.
“Najlepiej wykonać w zdrowej i dorosłej brzozie, prostopadle do pnia, otwór wiertłem do drewna na głębokość 3-4 cm” – piszą leśnicy. “Do otworu wkładamy rurkę lub wężyk, którego drugi koniec umieszczamy w dowolnym naczyniu… i czekamy. Po wszystkim należy otwór zatkać drewnianym kołkiem i zabezpieczyć maścią ogrodniczą, by nie osłabić zdrowotności drzewa”.
Czytaj tak … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS