A A+ A++

Są młodzi, zdeterminowani i doskonale wiedzą, czym są prawa człowieka. Licealiści już po raz piąty zrealizowali projekt Festiwal Praw Człowieka.

Festiwal Praw Człowieka to projekt realizowany przez II Liceum Ogólnokształcące w Kędzierzynie-Koźlu. Biorą w nim udział placówki oświatowe z całego powiatu i nie tylko. Celem inicjatywy jest promocja praw człowieka wśród przedszkolaków i uczniów szkół. W tym roku organizatorzy skupili się również na ekologii. Hasłem przewodnim piątej edycji było: „Mamy prawo do życia w bezpiecznym i zdrowym środowisku”.

W Domu kKultury „Chemik” odbyło się uroczyste podsumowanie projektu. Wziął w nim udział m. in. starosta powiatu Paweł Masełko, patron wydarzenia, który na scenie pojawił się z flagą Ukrainy w dłoni.

Ten festiwal ma zbudować, pogłębić wiedzę z zakresu praw człowieka. Mam dzisiaj ze sobą flagę kraju, który został podstępnie zaatakowany. Wczoraj byliśmy na granicy polsko-ukraińskiej i to gest solidarności. W Ukrainie agresor nie przestrzega praw człowieka w żadnym zakresie. Chciałbym zwrócić uwagę na jedną rzecz, weszła ona do naszego języka, czyli pytanie, „co się wydarzyło przed wojną?” Sam się złapałem na tym, że często mówię „przed wojną było tak, przed wojną było to…” zwrócicie na to uwagę. Jesteśmy pokoleniem, które dotychczas nie zaznało piętna konfliktu zbrojnego. Dzisiaj naocznie możemy śledzić, jak niszczycielski jest on dla idei praw człowieka – mówił podczas festiwali Paweł Masełko, starosta powiatu.

Każda ze szkół biorąca udział w festiwalu mogła zrealizować przedsięwzięcie, które miało wpłynąć na poszerzenie wiedzy uczniów, rodziców, nauczycieli i środowiska lokalnego dotyczącego praw człowieka, w powiązaniu z ekologią. W ramach festiwalu przeprowadzony został m.in. konkurs na najlepszy plakat, zorganizowano debaty oxfordzkie i konkurs na piosenki autorskie.

Festiwal od pierwszej edycji składa się z wielu różnych działań, niektóre z nich są ukierunkowane na  rozwijanie umiejętności współpracy, rozwijanie kluczowych kompetencji uczniów i nauczycieli, realizację wspólnych przedsięwzięć, poszerzanie wiedzy o prawach człowieka. W tym roku mamy temat związany ze środowiskiem i na koniec gali pojawia się akcent związany z Ukrainą. W ten sposób chcemy pokazać jedność z Ukrainą i to, że dostrzegamy pogwałcenie praw człowieka – mówi organizatorka festiwalu Marzanna Gądek-Radwanowska, nauczycielka z II Liceum Ogólnokształcącego w Kędzierzynie-Koźlu.

Jestem dumna, że doszło do piątej gali festiwalu. Jestem dumna, że ta idea dociera do coraz większej liczby osób. Chciałam podziękować nauczycielom, którzy wykonują ogromną pracę w zakresie edukacji i tę prace widzimy na festiwalu. Dziękuje za zrozumienie, cierpliwość, bo nie jest łatwo zorganizować tak duże przedsięwzięcie. Bez nich nie udałoby się tego wszystkiego zrealizować – dodaje Katarzyna Arciszewska-Stępień, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Kędzierzynie-Koźlu.

Festiwal został objęty patronatem przez starostę powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, marszałka województwa opolskiego, prezydent miasta Kędzierzyna-Koźla, Parlament Europejski, Komisję Europejską, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, Naczelną Radę Adwokacką i Komisję Praw Człowieka. Wsparcia udzieliło również Amnesty International Polska.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTarnów zawiesił współpracę z Kotłasem
Następny artykułPiotr Karaś: Polski rynek pracy jest otwarty dla Ukraińców