A A+ A++

Feng shui to starożytna sztuka planowania przestrzeni harmonizującej z naturą. Przestrzegając reguł feng-shui, będziesz czuć się w swoim mieszkaniu naprawdę dobrze. Dzisiaj sprawdzimy, co chińska filozofia aranżacji mówi o tym, jak ustawiać meble w salonie – w tym narożniki wypoczynkowe.

Feng-shui w salonie – podstawowe zasady

Aby przystąpić do aranżowania wnętrz w zgodzie z feng shui, trzeba najpierw poznać 3 główne zasady chińskiej filozofii.

  • Zasada yin i yang
  • – to dwie przeciwstawne siły, które nie mogą bez siebie istnieć. Yin odzwierciedla spokojną i bierną, żeńską zasadę natury, a yang męską, czyli tę silniejszą i bardziej aktywną. We wnętrzach muszą się uzupełniać i ze sobą współgrać.
  • Siatka bagua
  • – to mapa energetyczna obejmująca 9 różnych dziedzin życia. Dostarcza wskazówek, jak rozplanować pomieszczenia. Siatkę bagua nakłada się na plan mieszkania. Na salon warto przeznaczyć przestronny pokój w południowej lub wschodniej części domu/ mieszkania. Najlepiej, gdy będzie to pierwsze pomieszczenie po przekroczeniu progu.
  • Zasada pięciu żywiołów
  • – zgodnie z feng shui, drzewo, ogień, ziemia, metal i woda są podstawowymi siłami wszechświata. Tych pięć żywiołów musi pozostawać ze sobą w idealnej harmonii, aby zapewnić niezakłócony przepływ energii życia chi. To klucz do zbudowania w salonie kojącej, pozytywnej, spokojnej atmosfery o cudownym wpływie na samopoczucie domowników.

Meble wypoczynkowe a zasady feng shui

Układ mebli wypoczynkowych w salonie nie może być dziełem przypadku. W myśl feng shui narożniki ustawia się przodem do drzwi wejściowych. Osoba siedząca musi mieć możliwość swobodnego obserwowania wejścia i całego pomieszczenia. Wypoczynek warto dosunąć do ściany. Obecność ściany za plecami daje poczucie bezpieczeństwa, co potęguje efekt relaksacji. Środek salonu z reguły pozostawia się wolny.

W strefie wypoczynkowej powinien się znaleźć także stolik – koniecznie zaokrąglony i wykonany z naturalnych materiałów. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie innych mebli sprzyjających długim, szczerym rozmowom, np. foteli i puf. Na podłodze przed narożnikiem połóż dywan.

Wybierając wyposażenie i dodatki do salonu, postaw na delikatne, opływowe linie, naturalne surowce i jasne barwy. Zrezygnuj z ostrych kantów.

Narożnik sypialny, czyli jak spać w salonie w zgodzie z feng shui

W feng shui duży nacisk kładzie się na zdrowy, regeneracyjny sen. Istnieje wiele wskazówek, jak urządzić sypialnię w zgodzie z feng shui. Co jednak zrobić, gdy śpisz w salonie, bo urządzasz kawalerkę albo drugie pomieszczenie w M2 zajmują dzieci?

Przede wszystkim zadbaj o dobrej jakości narożnik sypialny. Powinien być to rozkładany narożnik z funkcją spania codziennego – nie okazjonalnego. Taką funkcję posiadają np. narożniki z Salonów Agata. Jeżeli dzielisz łóżko z partnerem, zadbaj o możliwie największy narożnik dwuosobowy z funkcją spania.

Przemyśl, gdzie ustawisz mebel. Leżąc, powinieneś widzieć wejście do salonu. Rogówka z funkcją spania nie może stać na linii okno-drzwi. Nie wieszaj nad nią półek ani innych przedmiotów. Zadbaj o kojący, uporządkowany widok przed snem i po przebudzeniu. Jeżeli pracujesz w salonie, koniecznie zasłoń strefę roboczą, np. lekkim parawanem. Zamiast widoku na ekran telewizora, zapewnij sobie widok na akwarium z rybkami, kwiaty albo kominek.

Podsumowanie

Warto sięgnąć do starochińskiej filozofii planowania otoczenia podczas urządzania wnętrz – zwłaszcza salonu, który jest sercem każdego domu czy mieszkania. Zobaczysz, że salon zaaranżowany w zgodzie z zasadami feng shui odwdzięczy Ci się mocą pozytywnej energii i łatwiejszym życiem.

Artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak używać olej CBD? Najważniejsze zasady stosowania
Następny artykuł“MAŁOPOLSKA SŁODKO SMAKUJE NA WIELKANOC” KONKURS DLA KGW