– Fotowoltaika na pewno opłaca się firmom produkcyjnym, szczególnie tym, które tej energii najwięcej zużywają w porze kiedy fotowoltaika pracuje. Dla nich nowy system rozliczania nie ma dużego wpływu na spadek rentowności. Jeżeli zastanawiamy się nad inwestycją w fotowoltaikę, to musimy zadać sobie pytanie o porę dnia, w której tej energii najwięcej zużywamy. Jeżeli to jest za dnia, kiedy słońce świeci – to nam się na pewno opłaci. Jeżeli natomiast chcieliśmy w okresie największego nasłonecznienia agregować energię, żeby wykorzystywać ją w okresie późnej jesieni i zimy, to rentowność inwestycji znacznie spada – mówi prezes firmy Słońce+.
Trzy powody, dla których warto mieć fotowoltaikę w firmie
Głównym powodem, dla którego inwestycja w fotowoltaikę ma sens, są stale rosnące koszty energii elektrycznej. Firmy odczuwają te podwyżki bardziej, niż odbiorcy domowi. Z trzech powodów.
Po pierwsze taryfy dla firm są droższe, niż dla gospodarstw domowych, a ponadto przedsiębiorcy obciążeni są wyższą opłatą mocową.
Po drugie – taryfy te nie podlegają weryfikacji przez Urząd Regulacji Energetyki, więc sprzedawcy energii mają dowolność w dyktowaniu cen.
Po trzecie – firmy zużywają znacznie więcej energii, niż domostwa.
Stąd o ile szacuje się, iż zwrot z inwestycji w fotowoltaikę w przypadku gospodarstw domowych korzystających z systemu opustów nastąpi w ciągu kilku – kilkunastu lat (a dla instalacji założonych od 2022 roku – w ciągu około 20 lat), o tyle w przypadku firm zwrot nastąpi nawet w ciągu 5 lat!
Fotowoltaika najlepsza dla firm produkcyjnych
Wojciech Zieleźny, prezes Słońca+, firmy branży energii odnawialnej wskazuje, że szczególnie korzyści z instalacji PV odczują firmy produkcyjne.
– Do wspomnianych powyżej powodów warto tu wspomnieć o jeszcze kilku. Produkcja własnej energii wpływa bezpośrednio na ograniczenie opłaty mocowej. Firmy produkcyjne dysponują często powierzchnią magazynową, nad którą można zabudować instalację. Nie wiąże się to więc z koniecznością wygospodarowania dodatkowego miejsca dla paneli – mówi Wojciech Zieleźny.
Wiaty PV – ciekawa wersja fotowoltaiki
Wskazuje, że ostatnio popularność zdobywają wiaty parkingowe zbudowane z paneli PV. – Istniejące miejsca parkingowe zabudowywane są wiatami PV, które prócz wytwarzania energii dają dodatkowe korzyści. Stojące pod nimi samochody nie nagrzewają się latem, a zimą nie trzeba ich odśnieżać – wylicza prezes firmy Słońce+.
– Moim zdaniem nadal warto inwestować w fotowoltakę, gdyż w najbliższych latach zmieni się sposób funkcjonowania klienta indywidualnego. Przewiduję, że wiekszość osób które teraz spieszą się żeby zdążyć do końca marca ze złożeniem wniosku nie dotrwa na obecnych zasadach do obiecanych 15 lat. I to nie dlatego, że firmy energetyczne w jakiś sposób ich do tego zmuszą tylko dlatego, że rynek będzi się zmieniał. Prędzej czy później wejdzie do gospodarstw domowych blokchain. Ludzie będą rozbudowywać instalacje, między innymi dlatego, że będą mogli odsprzedawać energię operatorom ładowarek albo odbierać ją np. w swoich domach letniskowych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS