A A+ A++

Wczoraj Straż Graniczna podpisała umowę na budowę bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej.


Bariera elektroniczna będzie miała długość 202 km i obejmie zasięgiem działania wszystkie odcinki budowanej zapory fizycznej, a także część wód granicznych – podkreślił Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. – Umowa w zakresie, w którym może zostać udostępniona opinii publicznej, tj. bez szczegółów technicznych, jak zwykle zostanie umieszczona na naszej stronie internetowej.

Wykonawcą umowy jest firma Elektrotim S.A. Na realizację wszystkich zaplanowanych w ramach umowy prac zakontraktowano ponad 332 mln zł.

Przedmiotem umowy jest zaprojektowanie i wybudowanie zespołu współdziałających urządzeń elektronicznych wraz z oprogramowaniem, komponentami teleinformatycznymi oraz elementami pomocniczymi do ochrony granicy państwowej. Będą one wykorzystywały czujniki wykrywające różne cechy fizyczne obiektów. Zapewni to kompleksowy obraz sytuacyjny, gromadzenie, przetwarzanie i przekazywanie informacji w sposób ciągły, niezależnie od ukształtowania terenu i warunków atmosferycznych.

4 stycznia Straż Graniczna podpisała umowy dotyczące budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. Zostały zawarte zamówienia na elementy stalowe i roboty budowlane. Wykonanie przęseł stalowych powierzono konsorcjum trzech firm – Polimexowi Mostostal SA oraz Mostostalowi Siedlce i Węglokoksowi SA. Natomiast za roboty budowlane są odpowiedzialni Budimex SA oraz konsorcjum firm Unibep SA i Budrex Spółka z o.o.

Prace nad budową fizycznej zapory rozpoczęły się 25 stycznia. Przebiegają zgodnie z planem, a termin ich zakończenia jest zgodny z przyjętym harmonogramem.

gov.pl/mswia
opr. (or)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOleśnicka fundacja ruszyła z kursem języka polskiego dla Ukraińców
Następny artykułMOPS: można składać wnioski o świadczenia za pomoc uchodźcom