A A+ A++

Pomorscy terytorialsi wspierają działania wojewody i władz samorządowych w relokacji uchodźców z Ukrainy w dziewięciu Grupach Wsparcia na terenie województwa pomorskiego. Obecnie z 7. Pomorskiej Brygady OT zaangażowanych jest czterdziestu żołnierzy, którzy są dyspozycyjni przez całą dobę 7 dni w tygodniu. Kolejni żołnierze czekają w gotowości i są w stanie ruszyć do działań w momencie, kiedy na dworce kolejowe w Trójmieście trafiają kolejni uchodźcy przewożeni pociągami bezpośrednio z naszej wschodniej granicy.

W województwie pomorskim funkcjonuje 9 Grup Wsparcia Relokacji Uchodźców. Służbę pełni łącznie 40 żołnierzy. Oprócz tego mundurowi są angażowani przez Wojewodę Pomorskiego do wsparcia podczas przyjazdu pociągów z kolejnymi uchodźcami z granicy wschodniej na dworce kolejowe w Gdańsku i Gdyni.

– Na miejscu żołnierze pomagają zwłaszcza osobom starszym, niepełnosprawnym, z dużą ilością bagaży. Dzięki temu uchodźcy mogą sprawnie opuścić pociąg a następnie są kierowani do autobusów, które rozwożą ich do wskazanych lokalizacji – przybliża por. Tomasz Klucznik, oficer prasowy Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Gotowi nieść pomoc

Żołnierze ze znajomością języka ukraińskiego/rosyjskiego są zaangażowani w obsługę infolinii Wojewody Pomorskiego przeznaczoną dla uchodźców. Wspierają funkcjonowanie Punktu Recepcyjnego w Domu Harcerza w Gdańsku. Punktów Informacyjnych przy Dolnej Bramie w Gdańsku, na Dworcu Głównym PKP, Stadionie Miejskim oraz w hali przy ul. Kołobrzeskiej w Gdańsku. Realizują zadania w punkcie informacyjnym w Gdyni.

– Na miejscu, wspólnie z wolontariuszami i harcerzami pomagają w ustalaniu wolnych miejsc noclegowych, udzielają wsparcia, pomocy w wydawaniu wody, jedzenia, odzieży, artykułów pierwszej potrzeby, rejestrują uchodźców. Przewożą ich z dworca czy punktów informacyjnych do punktu recepcyjnego – mówi por. Tomasz Klucznik.

Pomagają dzieciom z domów dziecka

Terytorialsi wspierają też władze powiatu kościerskiego, gdzie w zeszłym tygodniu do ośrodków w Garczynie i Wygoninie trafiło ponad sto dzieci z domów dziecka z Ukrainy. Żołnierze pomagają w opiece, realizują zadania logistyczne, dbają o bezpieczeństwo przebywających tam dzieci.

We wsparcie zaangażowali się ochotnicy zarówno z pododdziałów usytuowanych w Malborku, Słupsku jak i Gdyni.

– Do tej pory udzielono pomocy około czterem tysiącom uchodźców z województwa pomorskiego. W całej Polsce podobne zadania realizuje obecnie 1500 terytorialsów – podkreśla Klucznik.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWspółpraca na rzecz ekologii
Następny artykułPOLICJANCI W „DZIEŃ WAGAROWICZA” BĘDĄ CZUWALI NAD BEZPIECZEŃSTWEM DZIECI I MŁODZIEŻY