A A+ A++

Rosja zaatakowała Ukrainę. W czwartek nad ranem rozpoczęła się rosyjska inwazja. Ataki lotnicze na miasta i bazy wojskowe były początkiem. W piątek poinformowano o wznowieniu bombardowań. Wojna jest przede wszystkim cierpieniem ogromnej rzeszy bezbronnych ludzi. Giną i cierpią także zwierzęta. To ciche ofiary wojny. Co się z nimi dzieje, gdy ludzie uciekają w obliczu zagrożenia? Jak można im pomóc?

Sytuacja za naszą wschodnią granicą przeraża i wzmaga rosnący niepokój o przyszłość. Atak rosyjskich wojsk na Ukrainę sprawił, że przerażeni ludzie uciekają z zagrożonych terenów. Pomocy potrzebują jednak również zwierzęta. Z dnia na dzień mogą zostać same.

Koty pomagają żołnierzom

Ofiarami wojny są nie tylko niewinni i bezbronni ludzie, ale również zwierzęta. Ile z nich ucierpi i zginie podczas konfliktu zbrojnego na Ukrainie? Odpowiedź na to pytanie nie jest znana.

W tym czasie warto pamiętać również o żołnierzach, którzy poświęcają swoje życie w służbie, niosąc pomoc cywilom. Jak się okazuje, w okopach towarzyszą im … koty. “Wojskowi twierdzą, że ich futra dają poczucie komfortu i nawet w okopach łagodzą ból psychiczny, a czasem fizyczny…” – napisała ukraińska organizacja Kitty House z Kijowa.

Wsparcie niezwykle potrzebne

“Kynolodzy – kynologom na Ukrainie”, grupa zrzeszająca wolontariuszy, jeszcze przed wybuchem wojny ostrzegała, iż kryzys polityczny na wschodzie może doprowadzić do sytuacji, w której zwierzęta na Ukrainie z dnia na dzień zostaną same. Ten scenariusz zdaje się spełniać. Osoby, które ewakuują się z zagrożonych terenów nie zawsze są w stanie zabrać ze sobą także zwierzęta. W większości przypadków nie chodzi bowiem o naszych czworonożnych przyjaciół: psy czy koty, ale również o zwierzęta gospodarskie.

“Intensywnie pracujemy nad zorganizowaniem skoordynowanej pomocy dla psiarzy z Ukrainy. W tym projekcie bardzo potrzebne jest nam wsparcie wolontariuszy. Potrzebujemy chętnych do koordynowania działań, osób znających języki: rosyjski, ukraiński, angielski etc., doświadczonych opiekunów zwierząt, ale też każdego, kto chciałby w jakikolwiek sposób wesprzeć akcję. Zgłoś się już dziś! Możesz pomóc nie wychodząc z domu! Napisz do nas: [email protected]” – czytamy.

“Pomoc dla zwierząt w Ukrainie”

Pomoc oferują również internauci. Na Facebooku powstała grupa “Pomoc dla zwierząt w Ukrainie”. Ta liczy już ponad 16 tys. członków. Pomóc można na różne sposoby: zapewnić transport po stronie polskiej, zaoferować transportery czy jedzenie.

Poszukiwane są także domy tymczasowe dla zwierząt z Ukrainy. Ludzie zgłaszają chęć przygarnięcia nawet kilku psów, kotów czy gryzoni. Niektórzy oferują schronienie i opiekę dla koni, krów czy owiec.

Czy do przekroczenia granicy ze zwierzęciem konieczne jest pozwolenie?

“Uchodźcy z Ukrainy mogą przyjeżdżać do Polski ze swoimi zwierzętami! Ministerstwo Rolnictwa odpowiedziało na apel organizacji ochrony zwierząt. Wstrzymane zostały biurokratyczne przepisy w związku z wystąpieniem nadzwyczajnej sytuacji” – poinformowało DIOZ.

Do tej pory, zgodnie z rozporządzeniem UE, na teren Polski, jak i całej Unii Europejskiej, podczas podróży przewieźć można było 5 zwierząt, które … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEmocjonalny przekaz trenera Lechii: “Solidaryzujemy się z ofiarami wojny w Ukrainie”. Ani słowa o meczu z Radomiakiem
Następny artykułMarketing influencerski ma wpływ na podejmowanie decyzji zakupowych