A A+ A++

Wilgoć – jaki wpływ ma na nasze zdrowie?

Wilgoć stanowi poważny problem dla ludzkiego zdrowia, ale też mebli, ścian i konstrukcji budynków. Przede wszystkim nadmiar wilgoci dotyka problemów z układem oddechowym – zbyt duża wilgotność powietrza w pomieszczeniu przyczynia się do rozwoju chorób, takich jak astma czy alergia. Grzyby i pleśń, która zbiera się na ścianach w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza wytwarzają mykotoksyny, który mają szkodliwy wpływ na zdrowie. Idealny poziom wilgoci w mieszkaniu waha się w przedziale 40-60%.

Jeśli w pomieszczeniu powietrze jest zbyt suche czujemy drapanie w gardle, cierpimy z powodu wysuszonych spojówek. Skarżymy się także na cięższe oddychanie. W pomieszczeniu, gdzie wilgotność wynosi poniżej 40% nie mamy praktycznie żadnej ochrony przed wirusami.

Zbyt duża wilgotność powietrza w domu również ma bardzo negatywne skutki na nasze zdrowie i samopoczucie. Nie tylko przyspiesza rozwój grzybów i bakterii, ale też powoduje senność i brak energii. Bardzo ważną rolę odgrywa w budynku wentylacja i dostęp do światła słonecznego, które minimalizują ryzyko rozwoju grzybów.

Osuszacz powietrza Fot. shutterstock

Jak działa osuszacz powietrza?

Jeśli zmagasz się z nadmierną wilgocią w swoim domu warto rozważyć zakup osuszacza powietrza. Osuszacz jest urządzeniem, zasilanym prądem, które służy do wyłapywania i usuwania wody, która nagromadzi się w powietrzu w danym pomieszczeniu. Jego zadaniem jest zasysanie wilgotnego powietrza przez wentylator. Następnie wilgoć w postaci pary wodnej zostaje skroplona na układzie zbierającym, a tak powstała woda odprowadzona jest do zbiornika wewnątrz lub na zewnątrz urządzenia.

Na rynku dostępne są osuszacze powietrza kondensacyjne oraz adsorpcyjne, które różnią się sposobem pracy. Model kondensacyjny za pomocą wentylatora pobiera wilgotne powietrze, następnie przepuszcza je przez filtr i odprowadza do układu chłodniczego. Kolejnym etapem jest skroplenie wody, która trafia do pojemnika, a osuszone powietrze zostaje poddane ogrzaniu, by wrócić do pomieszczenia. Z kolei model absorpcyjny wilgotne powietrze trafia do rotatora, który pokryty jest substancją wchłaniającą wilgoć. Następne woda skrapla się do zbiornika, a powietrze o podwyższonej temperaturze wydostaje się na zewnątrz.

Warto mieć na uwadze, że osuszacz absorpcyjny może pracować w każdej temperaturze, już od 0 stopni Celsjusza, a osuszacz kondensacyjny nie poradzi sobie w warunkach, gdzie panuje zaledwie kilka stopni Celsjusza.

Osuszacz powietrza, prócz usuwania z powietrza nadmiernej wilgoci ma też inne zalety. Jakie? Potrafi usunąć z powietrza kurz i roztocza. Powietrze będzie zjonizowane, wysterylizowane i nawilżone.

Osuszacz powietrzaOsuszacz powietrza Fot. shutterstock

Jak wybrać osuszacz powietrza?

Wybierając osuszacz powietrza przede wszystkim należy wziąć pod uwagę metraż pomieszczenia. Wydajność urządzenia należy dopasować do jego wielkości. W małym pomieszczeniu wystarczające będzie urządzenie, które osuszy 5-10 litrów na dobę. Duże znaczenie odgrywa także ilość powietrza, jakie może być osuszone w ciągu godziny, parametr wyrażany jest w metrach sześciennych.

Ważna, podczas wyboru osuszacza powietrza jest pojemność zbiornika w urządzeniu. Warto mieć na uwadze, że zbiornik wymaga opróżniania na bieżąco. Zbyt mały pojemnik może być uciążliwy w użytkowaniu, gdy wymiana będzie niezbędna co chwile. Urządzenie z dużym zbiornikiem będzie zdecydowanie bardziej funkcjonalne i praktyczne.

Kupując osuszacz powietrza do domu istotny jest poziom generowanego hałasu. Jak każde urządzenie, również osuszacz podczas swojej pracy nieco hałasuje. Urządzenie, by zadbać o jakość powietrza w pomieszczeniu potrzebuje intensywnej pracy przez kilka godzin. Warto więc na etapie wyboru i zakupu sprawdzić czy nie pracuje on zbyt głośno. Producenci dbają, by osuszacze nie generowały głośności wyższej niż 40 dB.

Duże znaczenie ma także zużycie prądu. Każde dodatkowe urządzenie w gospodarstwie domowych to dodatkowe zużycie prądu i dodatkowe wydatki. W sklepie dobrze jest sprawdzić pobór mocy urządzenia, którą na opakowaniu powinien umieścić producent i przeliczyć na spokojnie koszt użytkowania takiego sprzętu i uniknąć zaskoczenia w przypadku większych rachunków za prąd.

Osuszacz powietrzaOsuszacz powietrza Fot. shutterstock

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRosyjska armia przy granicy z Ukrainą. Tajemnicze oznaczenia na czołgach
Następny artykułNowy wniosek firmy Emka. Co chce tym razem postawić w Sycowie?