Świadczenie wyrównawcze możesz otrzymać jeżeli:
- jesteś uprawniony do wcześniejszej emerytury na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 1989 r. w sprawie uprawnień do wcześniejszej emerytury pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki, w kwocie niższej niż wysokość świadczenia pielęgnacyjnego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych,
- w dalszym ciągu sprawujesz nad dzieckiem opiekę, z tytułu której nabyłeś prawo do wcześniejszej emerytury,
- aktualnie pobierasz świadczenie emerytalno-rentowe w kwocie niższej niż wysokość świadczenia pielęgnacyjnego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
Abyśmy mogli przyznać Ci świadczenie musisz mieszkać w Polsce oraz mieć:
- polskie obywatelstwo lub prawo stałego pobytu w Polsce – jeżeli jesteś obywatelem jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej (UE) albo Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, lub Konfederacji Szwajcarskiej,
- zalegalizowany pobyt w Polsce – jeśli jesteś obywatelem państw spoza UE albo EFTA albo Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Ważne!
Jeśli chcesz nabyć prawo do świadczenia wyrównawczego od 1 stycznia 2022 r., złóż wniosek do 28 lutego 2022 r. Można go pobrać ze strony ZUS albo w placówce ZUS. Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej Zakładu.
Wojciech Dyląg
regionalny rzecznik prasowy
w województwie podkarpackim
regionalny rzecznik prasowy
w województwie podkarpackim
Oryginalne źródło: ZOBACZ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS