Prezydent Łomży, niektórzy radni i urzędnicy w ratuszu żyją w świecie równoległym do tego, który widzą mieszkańcy miasta. Ludzie alarmują, że w nowej części cmentarza przy ul. Przykoszarowej trumny zmarłych pływają w grobach, że między setkami mogił nogi zapadają się w błocie, a Ratusz odpowiada, że po roku “została tam wybudowana niezbędna infrastruktura”. Matrix funeralny.
Czytelnicy mogą też sami sprawdzić, czy rozumieją pytania, jakie skierowaliśmy 2 tygodnie temu do Ratusza.
1. Czy znana jest Prezydentowi sytuacja – błoto z braku chodników, pochówki do ziemi?
2. Wiosną 2021 Ratusz prezentował projekt, rysunki cmentarza z komorami na pochówki, z alejkami, drobną infrastrukturą. Kiedy tak właśnie będzie wyglądał cmentarz przy ul. Przykoszarowej? Co stoi na przeszkodzie, że tak nie wygląda?
3. Kiedy na dokupionej działce powstaną alejki z drobną infrastrukturą? Czy planowany jest przetarg, jaki jest zakres robót, jaki szacowany koszt tej inwestycji i termin ogłoszenia?
4. Na cmentarzu widać wiele pochówków do ziemi. Czy rodzina ma możliwość wyboru pochówku w krypcie czy do ziemi?
5. Ile kosztuje pochówek w krypcie 1- i 2- komorowej, jaki to jest koszt , skąd się wziął (jak wyliczono)?
6. Ile kosztuje pochówek wprost do ziemi?
7. Mowa jest o przejęciu zarządu nad cmentarzem przy ul. Przykoszarowej przez MPGKiM – od kiedy to nastąpi, jakie mogą być oszczędności – korzyści i koszt zarządu przez MPGKiM. Jakie sa powody zmiany zarządcy?
8. Czy Ratusz zamierza coś zrobić doraźnie w sprawie zalegającego wszędzie błota?
Odpowiedzi bez odpowiedzi
Po 2 tygodniach otrzymaliśmy maila z Ratusza. Przedstawiamy jego treść w całości, bez skrótów.
“W 2021 roku Miasto Łomża zakupiło „nową” części cmentarza przy ul. Przykoszarowej. Została tam wybudowana niezbędna infrastruktura, wykonano ogrodzenie, parking i część alejek, które przewidziane są do realizacji w projekcie rozbudowy cmentarza. Zgodnie z wymogami Sanepidu będą tam systematycznie budowane alejki murowane wraz z kwaterami, zaczynając od „starej” części cmentarza.
W listopadzie ubiegłego roku Miasto Łomża zleciło Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej budowę alejek pomiędzy grobami, jednak warunki atmosferyczne uniemożliwiły przeprowadzenie prac.
Możliwość pochówku w krypcie czy do ziemi zależy od miejsca na cmentarzu, o czym decyduje Administrator Cmentarza. Prezydent Miasta wg. ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, określił w drodze Zarządzenia Nr 291/20 z 22 października 2020 roku stawki opłat cmentarnych. Nie jest kompetencją Prezydenta Miasta ustalanie cen za usługę pogrzebową tj. pochówek.
Administrowanie cmentarzem na miesiące styczeń i luty tego roku zostało powierzone w drodze negocjacji cen przedsiębiorcy, który złożył najkorzystniejszą ofertę w przetargu nieograniczonym na administrowanie cmentarzem. Rozstrzygnięcie tego postępowania było wówczas niemożliwe ze względu na nieuchwalenie budżetu na 2022 rok przez Radę Miejską Łomży. Również z tego powodu kwestia powierzenia administrowania cmentarzem przez MPGKiM jest rozpatrywana i dyskutowana wewnętrznie. W najbliższych dniach planowane jest podjęcie decyzji w tej sprawie”.
Szybko minęły dwa tygodnie lutego, to i miną dwa tygodnie lutego. A błoto na nowym cmentarzu nie minie, dlatego wrócimy do tematu nieistniejących “alejek” z posępnego, pośmiertnego Matrixa.
Mirosław R. Derewońko
tel. red.: 696 145 146
mail: [email protected]
Zmarli i żywi toną w błocie
Kilkaset grobów tonie w błocie na nowym cmentarzu
Groby w błocie na Przykoszarowej
Przy Bożym Ciele ma powstać cmentarz na 2 889 grobów
Znalazł cmentarz bez błota
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS