Intel po raz pierwszy w historii ma zacząć udzielać licencji na programowe i fizyczne rdzenie x86. Ma to ułatwić twórcom niestandardowych układów łączenie rdzeni x86, Arm i RISC-V w jednym procesorze.
Licencjonowanie rdzeni x86 jest częścią szerszej strategii, która ma pomóc klientom w konstruowaniu układów obliczeniowych, jednak jest tutaj mały haczyk – układy takie będzie produkował Intel, co pozwoli wykorzystać w pełni nowe fabryki. Nie wiadomo jakie rdzenie i na jakich zasadach będą dostępne, ani czy będzie odbywać się to na podobnej zasadzie, co udzielanie licencji przez Arm, co pozwala na tworzenie własnych kompatybilnych rdzeni.
Intel zacznie udzielać licencji na rdzenie x86, dążąc do stworzenia hybrydowych procesorów, które będą zbudowane z rdzeni x86, Arm i RISC-V – każdy w osobnym chiplecie. Ma to m.in. zapewnić Intelowi dostarczną ilość zamówień do budowanych własnie fabryk.
„Mamy coś, co nazywamy strategią multi ISA. Po raz pierwszy w historii Intela udzielimy licencji na programowe i fizyczne rdzenie x86 klientom, którzy chcieliby opracować chipy” – powiedział Bob Brennan, wiceprezes ds. inżynierii rozwiązań dla klientów w Intel Foundry Services. Programowy rdzeń może być zaimplementowany w programowalnej logice, takiej jak FPGA, lub w określonej aplikacji, który projektujesz, podczas gdy fizyczny rdzeń to projekt umieszczony w niestandardowym układzie scalonym. Inaczej mówiąc, programowe rdzenie służą do tworzenia prototypów, podczas gdy fizyczny to ten, który trafia do produkcji.
Intel stosuje podejście podobne do Lego do produkcji chipów, w którym klienci będą mogli tworzyć niestandardowe procesory poprzez mieszanie i dopasowywanie rdzeni Arm i RISC-V z licencjonowanymi rdzeniami x86. Rdzenie oparte na różnych architekturach będą ze sobą połączone i będą działać w tandemie. Wygląda na to, że rdzenie zostaną zgrupowane w chiplety. Rdzenie x86 mogą działać na jednym chiplecie, Arm na innym, a RISC-V na jeszcze innym. Intel ma nadzieję, że licencjonowanie x86 i umożliwienie mu współistnienia z Arm i RISC-V zapoczątkuje innowacje w projektowaniu chipów i stworzy preferencje dla jego chipów i technologii pakowania, które utrzymają popyt na jego fabryki. Firma nie odpowiedziała, czy klienci będą mogli produkować swoje produkty u konkurencji jak TSMC.
Budowa chipletu jest zgodna z otwartą architekturą Advanced Microcontroller Bus Architecture, co ułatwi komunikację między różnymi rdzeniami w chipie. AMBA jest popularna w ekosystemie Arm. „Zrobiliśmy to tak, aby działały zarówno rdzenie ARM, jak i RISC-V, a także sprawiliśmy, że łączą się one płynnie i czysto z Xeonem za pomocą czegoś, co nazywa się CXL” – dodał Brennan.
Choć dla Intela takie licencjonowanie rdzeni x86 to nowość, to już wcześniej dzielił się technologią z AMD, gdy obie firmy wymieniały się licencjami.
Zobacz także:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS