A A+ A++

“To historyczny moment” – komentuje dr Szczepan Cofta, który w Poznaniu zajmuje się chorymi na mukowiscydozę.

Wiedzieliśmy o tym w ostatnich miesiącach, że nieuniknione jest zapewnienie tym pacjentom terapii. Ona rzeczywiście zmienia sposób przeżycia, zmienia oblicze choroby. Sprawia, że nawet u części pacjentów takich, którzy wymagaliby przeszczepu płuc, dochodzi do pewnej poprawy. Wiemy, że wyniki badań są dosyć jednoznaczne. Udostępnienie leczenia jest momentem dość historycznym, ono jest kolejnym milowym krokiem ku sprawieniu, że mukowiscydoza staje się chorobą przewlekłą

 – mówi dr Szczepan Cofta.

Koszty refundacji leku są ogromne. To pół miliarda rocznie. Będzie to możliwe od 1-ego marca dzięki środkom z Funduszu Medycznego.

Na mukowiscydozę choruje w Polsce około dwóch tysięcy pacjentów. To choroba genetyczna. Organizm produkuje gęsty śluz, który atakuje wszystkie organy, głównie płuca. Chorzy w Polsce przeżywają średnio 27-29 lat. Terapia przyczynowa, która redukuje produkcję śluzu, ma wydłużyć długość życia pacjentów.

Szpital Kliniczny przy Szamarzewskiego w Poznaniu opiekuje się 120 pacjentami chorymi na mukowiscydozę. Część na pewno będzie mogła skorzystać z nowej terapii.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRekrutacja do podstawówek w Bydgoszczy. Rodzice już mogą zapisywać dzieci. W sieci
Następny artykułPolicjanci cały czas szukają poznanianki zbiegłej z domu dziecka