Sklepowy pączek ma nie mniej niż 300 kalorii, ponad 10 g tłuszczu i więcej niż 45 g węglowodanów. Nie jest zatem fit przekąską. W dodatku większość tych smakołyków powstaje z gotowych mieszanek, z długą listą składników takich jak emulgatory, barwniki, spulchniacze i kilka innych „E”. Dzięki temu zawsze i równo rosną, a potem apetycznie wyglądają. Do tego jeszcze tłuszcz, który pączki chłoną z patelni i gruba warstwa lukru sprawiają, że podnoszą cukier i cholesterol oraz sprzyjają stanom zapalnym.
Dlatego dobrym rozwiązaniem są domowe pączki.
- Samo ciasto drożdżowe na pączki jest lekkostrawne. Dostarcza witamin z grupy B, niezbędnych do prawidłowej pracy układu nerwowego oraz dobrego samopoczucia. Zawiera też cenne pierwiastki, np. fosfor, cynk, potas i żelazo. Jeśli lubimy tradycyjne pączki najlepiej zrobić je ze świeżych składników.
- Bierzemy do tego przesianą mąkę. Dla zdrowia można dodać łyżkę mąki orkiszowej na każdą szklankę pszennej.
- Używamy świeżych drożdży (w pączkach z cukierni zwykle ich nie ma), ponieważ są bogatsze w witaminy.
- Bierzemy też świeże jajka (w gotowych pączkach są ich sproszkowane substytuty), w których jest dużo cennej dla mózgu lecytyny i białko.
- Im więcej w przepisie jajek, tym lepiej, bo cukier nie będzie po takim deserze skakał.
- Pora na nadzienie. W sklepowych pączkach to bardzo słodka masa marnej jakości (zwykle z syropem glukozowo-fruktozowym). Sami możemy nadziewać pączki domowymi powidłami lub duszonymi owocami z cynamonem. Taka masa jest bogata w pektyny i zdrowe cukry, dlatego poprawia trawienie i dodaje energii. Można także zrobić lekkie nadzienie z serka waniliowego lub budyniu.
- Smażenie nie jest tym sposobem obróbki termicznej, który kocha nasz układ krążenia. Ale jeśli już smażymy, to tylko na oleju rzepakowym lub ryżowym i co 10 minut wymieniamy tłuszcz na nowy. Tak smażone pączki są równie smaczne, jak te przyrządzone na smalcu, a nie są niebezpieczne dla serca.
- Można i warto też pączki piec (są nawet przeznaczone do tego formy).
- Zamiast lukru wystarczy cukier puder lub naturalny słodzik, ksylitol.
Czytaj także: Sztuka jedzenia: Dieta SIRT – jak naprawdę działają sirtuiny na ciało i umysł
Zdrowsze wersje tradycyjnych pączków
Oryginalne źródło: ZOBACZ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS