A A+ A++

Monstera – roślina, która bije rekordy popularności

Monstera zdecydowanie jest najmodniejszym kwiatem doniczkowym ostatnich lat. Wszystko za sprawą dużych, efektownych liści, które zdobią charakterystyczne dziury. Najpopularniejszą odmianą jest Monstera Deliciosa – królowa miejskiej dżungli. Nie sposób przejść obok niej obojętnie. Monstera w swoim naturalnym środowisku występuje w Ameryce Południowej, rośnie od Meksyku po Panamę. Młode rośliny często nie mają jeszcze dziur, jednak nie powinien być to powód do zmartwień – początkowo liście są ogromne o ciemnozielonym kolorze i sercowatym kształcie. Z biegiem czasu i wzrostem liście nabierają głębszych wcięć w swojej strukturze. Starsze egzemplarze wypuszczają już liście z dziurami. Warto dodać, że każdy liść monstery jest inny, wyjątkowy. Choć pozornie wyglądają tak samo, każdy liść ma swój niepowtarzalny układ, a układ dziur się różni.

Kwiat ten nie ma specjalnych wymagań dotyczących pielęgnacji, warto jednak stosować się do kilku wskazówek, by zapewnić monsterze zdrowy wzrost, a ona dzięki temu odwdzięczy się liśćmi pełnymi dziur.

Monster – uprawa i pielęgnacja Fot. shutterstock

Jakie wymagania ma monstera?

Monstera jest rośliną łatwą w uprawie, będzie dobrym wyborem w przypadku osób, które nie mają ręki do kwiatów. Wystarczy znać kilka zasad pielęgnacji, by cieszyć się piękną i bardzo dekoracyjną rośliną. Jakie to zasady?

1. Przede wszystkim stanowisko.

Monstera nie lubi silnego nasłonecznienia. Najlepiej donicę z rośliną ustawić w jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu. Odpowiednie warunki do wzrostu będzie miała także w miejscu zacienionym, jednak wtedy nie powstaną na jej liściach charakterystyczne nacięcia nazywane dziurami. Najlepszym miejscem do hodowania monstery będzie okno wschodnie. Zdecydowanie unikajmy parapetów i miejsc z duża ilością słońca – poskutkuje to poparzeniem liści i odbarwieniami. Warto również pamiętać, by nie ustawiać monstery w przeciągu – z zimna na liściach rośliny pojawiają się brunatne plamy.

2. Podlewanie

Roślina nie znosi przelewania. Ważne jest regularne, ale umiarkowane podlewanie monstery. Latem najlepiej raz w tygodniu, z kolei zimą rzadziej – raz na 2,2-5 tygodnia. Zanim podlejesz monsterę warto sprawdzić czy ziemia na wierzchniej warstwie w donicy jest zupełnie sucha. Warto pamiętać o regularnym spryskiwaniu liści – roślina lubi wilgotne powietrze. Dobrym pomysłem jest ustawienie w jej pobliżu nawilżacza powietrza.

W temperaturze 18-22 stopnie Celsjusza monstera zdrowo rośnie i rozwija nowe pędy.

3. Przepuszczalne podłoże

Monstera wymaga przepuszczalnego podłoża. Najlepiej wybrać ziemię z dodatkiem torfu, perlitu lub piasku. Jeśli w donicy nie ma otworów na dnie, należy wyłożyć go odrobiną keramzytu lub kamyczków, by stworzyć drenaż.

Monster - uprawa i pielęgnacjaMonster – uprawa i pielęgnacja Fot. shutterstock

4. Nawożenie monstery

Jak każda roślina, również monstera potrzebuje nawożenia. Nie ma potrzeby robić tego często, wystarczy raz na 2 tygodnie w okresie wiosenno-letnim. Dobrym wyborem będzie nawóz do roślin zielonych, który można kupić w każdej kwiaciarni i sklepie ogrodniczym.

5. Rozmnażanie i przesadzanie

Monstery śmiało można rozmnażać i rozsadzać. Najlepiej wykorzystać do tego celu sadzonki wierzchołkowe. Jak to zrobić? Sadzonkę należy włożyć do wody na około tydzień i poczekać na wypuszczenie korzeni lub użyć ukorzeniacza.

Roślinę powinniśmy przesadzić zanim zacznie wypuszczać młode liście, czyli na przełomie marca i kwietnia. Jeśli marzysz o rozsadzeniu monstery, sadzonka ukorzeni się zarówno w wodzie, jak i podłożu.

6. Donica dla monstery

Monstera doskonale prezentuje się w donicy glinianej lub ceramicznej. Sprawdzą się także wiklinowe kosze, osłonki lub donice zdobione jutowym sznurkiem. Polecamy także donice rattanowe lub z technorattanu. Masywne liście świetnie skomponują się także z ciemnym drewnem, całość będzie prezentowała się elegancko i z klasą.

Warto pamiętać o podporze dla monstery. Jest ona dużą, silną i pnącą rośliną, dlatego bez silnej podpory, zamiast piąć się do góry szybko może zacząć rozprzestrzeniać się po podłodze.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDlaczego Putin posadził Macrona za długim stołem? Był w „bańce zdrowotnej”
Następny artykułPatryk Jaki: Jest mi wstyd, że głosowałem na prezydenta Andrzeja Dudę