Podziemny Krąg (tyt. org. Fight Club) Davida Finchera był kasowym sukcesem i dziś ma status filmu kultowego. Teraz, ponad dwie dekady od jego premiery, Chińczycy w końcu poznają jego zakończenie.
Głównym bohaterem Podziemnego Kręgu jest grany przez Edwarda Nortona Narrator, znudzony życiem i cierpiący na bezsenność pracownik firmy ubezpieczeniowej. Po powrocie z delegacji widzi, jak jego mieszkanie wylatuje w powietrze w wyniku eksplozji gazu, więc zamieszkuje w ruderze z poznanym w samolocie sprzedawcą mydła Tylerem Durdenem (Bradd Pitt). Wkrótce potem obaj zaczynają z nudów walczyć ze sobą na pięści, dzięki czemu Narrator odzyskuje pewność siebie. Wkrótce dołączają do nich inni, co zmienia ich bójki w rodzaj podziemnej organizacji sportowej, której oddziały pojawiają się w całej Ameryce. Ta wkrótce zmienia się w organizację terrorystyczną, która planuje sprowadzić na USA chaos poprzez wysadzenie w powietrze budynków amerykańskich organizacji finansowych.
Dzisiaj Podziemny Krąg jest pamiętany głównie przez swoje szokujące zakończenie. W ostatnich scenach Narrator uświadamia sobie, że celujący w niego z pistoletu Durden jest wytworem jego własnej wyobraźni. Strzela więc sobie w głowę, co powoduje, że Durden znika, ale on sam nadal żyje gdyż kula trafiła go w policzek. Następnie razem z graną przez Helenę Bonham-Carter Marlą patrzą, jak dookoła nich eksplodują wieżowce.
Zakończenie Podziemnego Kręgu wywołało spore kontrowersje. Zwłaszcza w USA, gdzie dwa lata po jego premierze doszło do ataku na World Trade Center. W styczniu telewizja CNN odkryła jednak, że chińscy fani filmów nigdy go nie poznali. W dostępnej w tym kraju wersji całkowicie bowiem usunięto scenę z eksplodującymi wieżowcami. Zamiast niej pojawiła się plansza z napisem, że policja dotarła na czas i rozbroiła bomby, a Narrator po procesie trafił do szpitala psychiatrycznego, z którego wyszedł w 2012 roku.
Podziemny Krąg był dostępny w Chinach na platformie streamingowej Tencent Video. Po artykule CNN o tej cenzurze zrobiło się bardzo głośno w chińskich mediach społecznościowych. Teraz CNN zauważyła, że Chińczycy postanowili się wycofać z tej cenzury. Obecnie scena z wieżowcami została już do niego przywrócona. Nadal brakuje w niej jednak innej sceny, w której główni bohaterzy byli nadzy.
Na razie nie wiadomo kto podjął decyzję o tej cenzurze ani o jej zniesieniu. Przedstawiciele Tencent powiedzieli nieoficjalnie mediom, że taką wersję otrzymali od dystrybutora. Jego przedstawiciele twierdzą jednak, że nie mieli żadnej kontroli nad tym jaka wersja ostatecznie trafi do widzów i nie wiedzieli nawet, że zdecydowano się jednak na pokazanie zakończenia. Chińskim dystrybutorem tego filmu jest firma Pacific Audio&Video, która jest związana z państwową Guangdong Radio and Television. Administracja Filmów i Administracja Cyberprzestrzeni odmówili komentarzy w tej sprawie.
Cenzura zachodnich filmów jest w Chinach czymś normalnym. Wiele zachodnich przebojów jest w tym państwie całkowicie zabronione bo zawierają np. nagość, przemoc, homoseksualną propagandę lub treści, które Partia uznaje za wywrotowe. W innych cenzurze podlegają pojedyncze sceny. Na przykład chińscy widzowie oglądający Titanica nie zobaczyli nagich piersi Kate Winslet, a ze Skyfall wycięto scenę, w której James Bond zabija chińskiego strażnika. Z biografii Freddiego Mercury’ego Bohemian Rapsody wycięto natomiast sceny, w których bierze narkotyki i całuje się z mężczyznami. Ocenzurowano też przemowę z rozdania Oskarów, na której grający go Rami Malek stwierdził, że Mercury był gejem.
Źródło: Stefczyk.info na podst. CNN Autor: WM
Fot. Screen z Youtube
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS