A A+ A++

(Ogłoszenie płatne) Przeziębienie i grypa to najczęstsze infekcje górnych dróg oddechowych – zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Mają podobne objawy, jednak różnią się nieco przebiegiem. Grypa rozwija się gwałtowniej i jest bardziej uciążliwa. Oba schorzenia mogą skutkować powikłaniami. Zobacz, kiedy należy zgłosić się do lekarza.

Objawy przeziębienia i grypy

Przeziębienie zaczyna się łagodnie, a jego objawy narastają z czasem. W pierwszej kolejności pojawia się zmęczenie, któremu towarzyszy ogólne osłabienie. W kolejnych dniach osoba chora zaczyna skarżyć się na ból gardła, katar, zatkany nos, chrypkę i ból głowy. Dochodzi też do podwyższenia temperatury ciała. Jednak gorączka pojawia się rzadko. Zwykle jest to tylko stan podgorączkowy (temperatura ciała nie przekracza 38°C). Objawy przeziębienia utrzymują się przez mniej więcej 7 dni.

Objawy grypy pojawiają się nagle i zwykle od razu są intensywne. Od samego początku obecna jest gorączka – często wysoka, nawet do 40°C. Do tego dochodzą bóle mięśni i stawów, dreszcze, silne osłabienie, brak apetytu, ból głowy. Zdarza się, że obecne są też dolegliwości ze strony układu pokarmowego: biegunka, wymioty i ból brzucha. Zwykle obserwuje się je u dzieci.

Kiedy potrzebna jest pomoc lekarza?
W większości przypadków leczenie przeziębienia i grypy odbywa się w domu. Leki stosowane w terapii są dostępne bez recepty. Jednak są sytuacje, w których należy zgłosić się do lekarza.

Konsultacja lekarska online lub stacjonarnie musi odbyć się, gdy występują następujące objawy:
– wysoka gorączka,
– duszność,
– ucisk w klatce piersiowej,
– omdlenie lub utrata przytomności,
– drgawki,
– sine zabarwienie ust.

Po pomoc trzeba zgłosić się również, gdy po kilku dniach domowego leczenia nie obserwuje się poprawy. Należy pamiętać, aby nie bagatelizować objawów. Jeśli dolegliwości jednoznacznie wskazują na grypę, warto udać się do lekarza niezwłocznie. Na początku infekcji możliwe jest wdrożenie leczenia przeciwwirusowego, które hamuje namnażanie się wirusa. Podanie leków na późniejszym etapie choroby nie przynosi efektów. Wówczas pozostaje leczenie objawowe.

Jak wygląda leczenie przeziębienia i grypy?

W przypadku przeziębienia stosuje się leczenie objawowe. Osobie chorej należy podawać leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe (jeżeli temperatura ciała wzrasta powyżej 38°C), przeciwkaszlowe i udrażniające nos. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu i odpoczynek. Można sięgnąć po domowe sposoby (np. naturalne soki z bzu lub cebuli, napary z lipy), które są wsparciem terapii.

Podobnie wygląda domowe leczenie grypy. Na początku choroby można podać leki przeciwwirusowe – oseltamiwir lub zanamiwir. Są one dostępne wyłącznie na receptę. Powinni je przyjmować przede wszystkim chorzy z grupy ryzyka wystąpienia powikłań (dzieci, pacjenci z osłabioną odpornością, osoby z chorobami przewlekłymi).

Przeziębienia i grypy nie należy ignorować. Obie infekcje mogą prowadzić do powikłań. Są to m.in.: zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego lub zaostrzenie choroby przewlekłej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł4 lutego 1943 roku miała miejsce bitwa pod Lasowcami w ramach powstania zamojskiego
Następny artykułLaboratorium na deskach. Muzyka w teatrze ma znaczenie | Kultura na weekend. Odc. 97