A A+ A++

Co to jest stacja parowa?

Na pewno nie raz spotkałeś się z określeniem ‘stacja parowa’, ‘generator pary’ lub żelazko parowe. Zastanawiasz się czym różnią się od siebie podane urządzenia? Na rynku dostępne są żelazka parowe oraz stacje parowe, nazywane inaczej generatorami pary. Urządzenia różnią się zasadą działania, budową oraz wyglądem. Żelazko parowe ma wbudowany zbiorniczek na wodę, prasuje wyrzucając parę wodną, na pierwszy rzut oka wygląda jednak jak tradycyjne żelazko, nie jest większe, ani cięższe. Z kolei stacja parowa posiada zbiornik na wodę osobno, w dużym pojemniku, wyposażonym w bojler. Jego zadaniem jest podgrzanie wody do odpowiedniej temperatury i zamiana jej w parę. Para wodna zostanie wysłana do żelazka poprzez odpowiedni przewód, który łączy stopę żelazka ze zbiornikiem z wodą. Urządzenie pompując parę sprawia, że jej wydmuch jest zdecydowanie mocniejszy niż para, która wydobywa się z żelazka parowego. Stacja parowa dmucha parą nieustannie, co przekłada się na szybsze i bardziej efektywne prasowanie tkanin.

Stacja pary Fot. shutterstock

Stacje parowe za mniej niż 900 złotych:

Jak wybrać stację parową? – parametry

Decydując się na zakup stacji parowej warto wziąć pod uwagę parametry, które odgrywają kluczową rolę w działaniu urządzenia. Najważniejsze jest ciśnienie pary – to właśnie ono decyduje o efektywnej pracy stacji parowej. Przed zakupem warto sprawdzić jakie ciśnienie generuje pompa urządzenia, powinno mieć ono co najmniej 5 barów.

Kolejną kwestią jest strumień pary, który ściśle powiązany jest z ciśnieniem. Strumień określa ile w ciągu jednej minuty, sprzęt generuje pary. Najmniej powinno być to 100 gram, optymalnie będzie jeśli parametr wyniesie 300 gram. Istotna jest moc stacji parowej, najlepiej wybrać urządzenie o mocy co najmniej 2200 W, wtedy urządzenie będzie szybko nagrzewało się do pracy.

Duże znaczenie odgrywać powinna pojemność zbiornika na wodę. Warto pamiętać, że im jest on większy, tym rzadsze przerwy podczas prasowania na jego uzupełnienie. W sklepach znajdziemy stacje parowe z pojemnikami o pojemności 1,5 – 2 litrów. Ważna jest także stopa żelazka. Najlepiej sprawdzają się stacje parowe ze stopą ceramiczną, która doskonale ślizga się po tkaninie zarówno gładkiej jak i fakturowanej, jest solidna, wytrzymała, odporna na zarysowania i nie przypala tkanin i z łatwością można nią manewrować między guzikami czy suwakami.

Stacja paryStacja pary Fot. shutterstock

Na te funkcje warto zwrócić uwagę!

Stacja parowa to urządzenie, które sprawi, że polubisz prasowanie, nawet, jeśli wcześniej tego nienawidziłeś. Urządzenie ma mnóstwo zalet, ale też dodatkowych funkcji. Cena idzie w parze z jakością. Aby jeszcze bardziej ułatwić sobie prasowanie warto wybrać urządzenie z automatycznym doborem temperatury prasowania – pomoże to uniknąć potraktowania ulubionej bluzki zbyt wysoką temperaturą – żelazko samo dobierze ją do rodzaju i grubości tkaniny.

W żelazkach i stacjach parowych może osadzać się kamień. Warto używać wody destylowanej lub wybrać sprzęt z funkcją zabezpieczającą powstawaniu kamienia. Dobrym wyborem jest także zakup stacji parowej z funkcją samooczyszczania, które udrożniają kanaliki urządzenia automatycznie. Duże zagniecenia warto potraktować dodatkowym spryskaniem wodą – sprawdzi się tutaj stacja parowa ze spryskiwaczem.

Wybierając urządzenie warto sprawdzić czy ma ono blokadę, która przymocuje żelazko do stacji pary i ułatwi przenoszenie sprzętu w inne miejsce, bez ryzyka upadku i potłuczenia. Praktyczna okazuje się także lampka kontrolna temperatury, która poinformuje użytkownika o osiągnięciu temperatury odpowiedniej do pracy.

Stacja paryStacja pary Fot. shutterstock

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDługoletnia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Nowej Dębie przeszła na emeryturę
Następny artykułRośnie liczba instalacji OZE w Krakowie