A A+ A++

W poniedziałek Sąd Najwyższy oddalił kasację prokuratury w sprawie Marokańczyka Mourada T., który był oskarżany o przynależność do tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). Mężczyzna został ostatecznie uniewinniony, a za blisko trzy i pół roku niesłusznego aresztu sąd przyznał mu pół miliona złotych zadośćuczynienia.

– Postanowieniem SN z dnia 20 grudnia 2021 r. oddalono środek zaskarżenia jako oczywiście bezzasadny – poinformowała Justyna Piskorek z zespołu prasowego SN.

Mourad T. został zatrzymany przez ABW we wrześniu 2016 r. Według oskarżenia miał być zwiadowcą ISISi przez pewien czas pozostawać w stałym kontakcie z Abdelhamidem Abaaoudem, który odpowiadał za organizowanie zamachów w Europie Zachodniej. W 2015 r. Abaaoud został zabity przez francuską policję podczas obławy.

Szereg rozpraw sądowych

Nieprawomocny wyrok wobec T. zapadł 22 marca 2019 r. Sąd Okręgowy w Katowicach uznał, że T. był członkiem ISIS i za to przestępstwo wymierzył mu karę na 3,5 roku więzienia. Marokańczyk odpowiadał także za wyłudzenie poświadczania nieprawdy w dokumencie, posługiwanie się nim, a także posiadanie i przewożenie niewielskich ilości narkotyków. Sąd I instancji część tych zarzutów umorzył ze względu na przedawnienie, za pozostałe wymierzył mu po dwóch-trzech miesiące więzienia.

Od wyroku sądu I instancji odwołała się zarówno obrona – która od początku kwestionowała, że T. należał do ISIS – jak i prokuratura, żądając surowszej kary – 6,5 roku pozbawienia wolności, z czego pięć lat za udział w ISIS.

W marcu 2020 r. Sąd Apelacyjny w Katowicach zmienił wcześniejszy wyrok SO i uniewinnił Marokańczyka od zarzutu przynależności do tzw. Państwa Islamskiego. SA uznał T. za winnego jedynie drobniejszych przestępstw – wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w dokumencie i posługiwania się nim oraz przewożenie niewielkich ilości narkotyków; skazał go na to łącznie na 1,5 roku więzienia.

“Mężczyzna mógł nie wiedzieć, że ma do czynienia z członkami z ISIS”

Sąd II instancji uznał, że w odniesieniu do głównego zarzutu był to proces poszlakowy, opierający się na zdjęciach w telefo … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJan Maria Jackowski o „lex TVN”: Sprawa nie jest zero-jedynkowa. Gigantyczna promocja stacji i ocieplanie wizerunku TVN-u
Następny artykułMonitor Polski z 20 grudnia 2021 (1178-1180)