A A+ A++

Po ogłoszeniu pierwszych oficjalnych wyników, które przyniosły zwycięstwo zwolennikom utrzymania status quo, Pałac Elizejski zapowiedział, że prezydent Emmanuel Macron wygłosi okolicznościowe orędzie do narodu. “Nowa Kaledonia będzie zatem francuska, bo tak w wolny sposób zadecydowali wyborcy. Obiecująca perspektywa, jaka wynika ze wspólnoty przeznaczenia niech prowadzi nas dalej” – powiedział w swym przemówieniu prezydent Francji. “Francja jest dziś piękniejsza, bo Nowa Kaledonia zdecydowała się w niej pozostać” – dodał.

Jednocześnie zaznaczył, że zdaje sobie sprawę z głębokich podziałów, jakie istnieją w kaledońskim społeczeństwie i zaapelował o pojednanie. “Okres przejściowy, który nas do tego przybliży, zaczyna się już dziś” – powiedział. “Francja jest dumna z tego, że może być waszą ojczyzną (…) Od nas wszystkich zależy, jak będzie pisana nasza wspólna historia, w której aspiracjom powinien towarzyszyć szacunek. Historia, która nie zapomina, co jest winna Kanakom, ludowi, który ma status pierwotnego zgodnie z porozumieniem z Numei, ale i nie wykrzywiająca roli Kaledończyków, którzy przybyli później, by na skalistym gruncie zapuścić korzenie i wnieść swój wkład w rozwój regionu” – powiedział Macron.

“Dzisiejszy wieczór przyniósł nareszcie koniec porozumienia z Numei z 1998 r. Nowa Kaledonia znowu może złapać oddech. Zdecydowaliśmy naszymi sercami i w zgodzie z sumieniem, że chcemy pozostać Francuzami (…) To nie jest kwestia w jakikolwiek sposób negocjowalna. To jest po prostu sens naszej dotychczasowej historii” – oświadczyła prezydent prowincji południowej w Nowej Kaledonii Sonia Backes na wieść o zwycięstwie lojalistów.

Frekwencja w trzecim referendum ws. niepodległości Nowej Kaledonii była bardzo niska w porównaniu z dwoma poprzednimi – podała AFP. Jest to głównie wynik apelu zwolenników niepodległości o bojkot referendum – zaznaczyła w komentarzu agencja. Duża część wyborców, w tym – głównie zwolennicy niepodległości, zbojkotowali plebiscyt, domagając się przełożenia go na okres późniejszy. Apel Frontu Narodowego i Socjalistycznego Wyzwolenia Kanaków, który jest główną siłą optującą za niepodległością tego francuskiego terytorium zamorskiego, znalazł zatem posłuch w społeczeństwie, a argumentacja liderów tego ugrupowania, że w warunkach epidemii trudno o miarodajne referendum zrozumienie wśród wyborców – pisze AFP.

Na całym terytorium Nowej Kaledonii działało w niedzielę 307 lokali wyborczych. Głosowanie trwało od godz. 7 do godz. 19 czasu miejscowego. Grudniowe referendum niepodległościowe było ostatnim z trzech, których przeprowadzenie do 2022 roku przewidywała umowa z Numei, podpisana w 1998 r. W plebiscytach, jakie odbyły się latach 2018 i 2020 przeciwko niepodległości Nowej Kaledonii opowiedziało się 56,7 proc. i 53,3 proc. uczestników głosowania.

W głosowaniu ws. niepodległości Nowej Kaledonii brały udział tylko osoby wpisane na specjalną listę wyborczą, które udowodniły swój nieprzerwany pobyt w tym regionie Francji od co najmniej 31 grudnia 1994 r. W czerwcu br. grupa działaczy niepodległościowych z Nowej Kaledonii ustaliła w trakcie rozmów z władzami Francji, że w wypadku opowiedzenia się kaledońskich wyborców za niepodległością rozpocznie się proces przygotowań do referendum konstytucyjnego w 2023 r., a w wypadku decyzji o zachowaniu status quo – dojdzie do referendum o nowym statusie tego terytorium.

Francuski rząd podkreśla, że zakończenie cyklu referendalnego będzie czasem “stabilizacji i dialogu”. W ocenie francuskiej agencji AFP perspektywy dialogu nie rysują się jednak zbyt optymistycznie, zważywszy na postawę Kanaków, którzy w odpowiedzi na apel Yvona Kona, przewodniczącego Senatu Kanaków obchodzą w niedzielę dzień żałoby. Ponad 50 proc. z blisko 300 zmarłych na Covid-19 w Nowej Kaledonii to Kanakowie.

Przywódcy ludności autochtonicznej konsekwentnie odmawiają też wszelkich kontaktów z ministrem ds. spójności terytorialnej oraz stosunków ze wspólnotami terytorialnymi – Sébastienem Lecornu, który w piątek przybył do Numei. Chcąc uniknąć instrumentalnego wykorzystania kwestii kaledońskiej w kampanii prezydenckiej, postanowili, że oficjalne kontakty z rządem w Paryżu zostaną wznowione dopiero po wyborach w kwietniu 2020 r.

Położona w zachodniej części Pacyfiku Nowa Kaledonia stała się kolonią francuską w 1853 r.; od 1946 roku jest terytorium zamorskim Francji, a od 1998 roku jest też francuską “wspólnotą sui generis” o szerokiej autonomii. W gestii rządu francuskiego pozostają sprawy polityki zagranicznej i obrony. Rząd Francji reprezentuje wysoki komisarz mianowany przez prezydenta. Archipelag posiada dużą wolność gospodarczą w ramach specjalnej strefy ekonomicznej. Znajdują się tam bogate złoża kobaltu i niklu wykorzystywane w produkcji przyjaznych środowisku baterii. Region ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o przeciwstawienie się chińskiej ekspansji w regionie Azji i Pacyfiku.

Reklama
link: https://sklep.defence24.pl/produkt/walka-z-terroryzmem-polskie-rozwiazania-a-francuskie-doswiadczenia/
Reklama 


PAP - mini

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBiegali i licytowali dla Lilianki [ Społeczeństwo ]
Następny artykułMercedes oskarżony o “nieczyste gierki”. Wrze przed decydującym wyścigiem