A A+ A++

W nocy z 10 na 11 grudnia na wieczną wartę odszedł druh Jacek Smolik. Komendant I Szczepu “Orląt” im. Jana Bytnara “Rudego” miał 72 lata. Przez pół wieku harcerskiej służby, dla wielu młodych harcerzy, był wzorem do naśladowania, wychowawcą i opiekunem.

Jacek Smolik (1949-2021)

Jacek Smolik urodził się 18.07.1949 r. w Gorlicach. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle i Studium Nauczycielskiego w Przemyślu. Od wielu lat związany z Jasłem, gdzie długie lata pracował jako nauczyciel j. polskiego i historii w Szkole Podstawowej nr 1 im. Romualda Traugutta. Działacz i propagator harcerstwa w Związku Harcerstwa Polskiego ziemi jasielskiej.

Z ruchem harcerskim związany od 1960 roku, kiedy to złożył przyrzeczenie harcerskie. Od 1.09.1972 do śmierci pełnił funkcję komendanta I Szczepu „Orląt” im. Janka Bytnara „Rudego”. Poprzez szeregi wchodzących w skład Szczepu 4. Drużyny Harcerskiej „Buki” im. T. Zawadzkiego „Zośki” i 31. Drużyny Harcerskiej „Sosny” im. A. Dawidowskiego „Alka” przeszło wielu młodych jaślan. Przez długie lata aktywnie działał na rzecz rozwoju ZHP oraz kultywowania i upowszechniania idei harcerstwa wśród mieszkańców Jasła.

Od 1972 roku wraz z harcerzami opiekował się kwaterą poległych w 1939 roku lotników, wystawiając przy mogiłach coroczne warty honorowe w uroczystość Wszystkich Świętych. Jego starania przyczyniły się do organizacji cyklicznych spotkań z Mateńką Polskich Harcerzy Zdzisławą Bytnar (mama Janka Bytnara „Rudego”) oraz Danutą Bytnar – Dziekańską (siostrą „Rudego”). Organizowane przez Jacka Smolika wyjazdy harcerzy do Warszawy trwały do końca życia obydwu pań.

Zmarły druh Jacek wraz z harcerzami uczestniczył w złożeniu ziemi katyńskiej w Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie (1989 r.) oraz w sprowadzeniu prochów generała Władysława Sikorskiego (1993 r.). Był pomysłodawcą i realizatorem wielu rajdów i gier terenowych m.in. Rajdu  Niepodległości I Szczepu „Orląt” , Rajdu Niepodległości, Rajdu Pamięci Powstania Styczniowego, Rajdu Nocnego JP II. Druh Jacek angażował się również w upamiętnienie ostatniego żołnierza września 1939 r. majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Przez wiele lat angażował się w organizowane przez Miasto Jasło uroczystości z okazji świąt państwowych i lokalnych: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Święto Narodowe Trzeciego Maja, Narodowe Święto Niepodległości.

Ze szczególną atencją odnosił się Jacek Smolik do rocznicy akcji uwolnienia więźniów z więzienia jasielskiego, tzw. „akcja Pensjonat”. Jako dowódca Harcerskiej Asysty Honorowej i autor Apeli Poległych włączał się co roku w organizację uroczystości z tej okazji. Był odznaczony Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi (1979 i 1986), Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (1982), Złotym Krzyżem za Zasługi dla ZHP (1988), Medalem Pro Patria (2014), Medalem za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (2016).

red./Urząd Miasta w Jaśle

Napisany dnia: 12.12.2021, 13:36

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW dyskusji o skuteczności szczepionek sporo jest ekonomii i polityki
Następny artykułMotomikołaje przejechali przez miasto