Zmiana zachowań, nabywanie nowych umiejętności, integracja społeczna, wzrost samooceny – takie były podstawowe cele III Dolnośląskiego Kolorowego Festiwalu Osób Niepełnosprawnych. Dziś zarówno jego uczestnicy, jak i organizatorzy, spotkali się w Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie, by podsumować projekt.
W zajęciach uczestniczyło 200 osób z 13 powiatów z całego Dolnego Śląska. W ciągu trzech ostatnich miesięcy wzięli udział łącznie w dziewięciu spotkaniach.
– Dzięki pozyskaniu dotacji uczestnicy otrzymali od nas materiały, na których mogli pracować, zatrudniliśmy też 53 instruktorów-wolontariuszy, którzy pomogli im poznawać kolejne techniki. Ogromna praca tych wolontariuszy wpłynęła też na wydobycie wśród osób z niepełnosprawnością wielu talentów – podkreśla Dorota Giżewska, prezes Fundacji „Przystań” w Ścinawie. – Przygotowaliśmy dla nich osiem różnorodnych warsztatów: biżuterii, witrażu, rękodzieła artystycznego, krawiecko-hafciarski, garncarki i ceramiczny, jak również warsztaty artystyczne: wokalno-taneczne i teatralne. Dziś podsumowujemy ten projekt, przygotowaliśmy wystawę prac, które powstały podczas warsztatów, autorzy najciekawszych zostaną nagrodzeni – dodaje.
Takie spotkania mają dla osób z niepełnosprawnościami bardzo duże znaczenie – nie są zamknięci w czterech ścianach, spotykają się z rówieśnikami, czuja się tacy sami, jak każdy z nas.
– Przez prace, które tworzą, osoby niepełnosprawne przekazują swoją miłość i wrażliwość. Poprzez spotkania między uczestnikami wytwarza się też zdrowa rywalizacja, co pobudza ich do dalszej pracy – podkreśla Dariusz Jankowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół i Rodziców Osób Niepełnosprawnych „Równe Szanse”. – Później, kiedy ich prace są wystawiane, prezentowane publicznie, wzrasta ego autora, co napędza go do dalszej pracy nad sobą. Z takich zajęć płyną same korzyści. Co więcej, dzięki nagłaśnianiu takich zajęć czy warsztatów w mediach, cały czas poszerza się grono naszych podopiecznych, kolejni niepełnosprawni wychodzą z domów i dołączają do naszego grona – dodaje.
W ocenie Pawła Parusa, pełnomocnika marszałka województwa dolnośląskiego do spraw osób z niepełnosprawnościami, to projekt bardzo ważny dla jego uczestników, bo pomaga im w samorealizacji. Jak podkreśla – wie, co mówi – bo sam jest osobą z niepełnosprawnością – jeździ na wózku inwalidzkim.
– My, jako urząd marszałkowski, jesteśmy po to, żeby wspierać takie inicjatywy – mówi Paweł Parus. – Dotować te projekty, a następnie podziwiać prace i występy jego uczestników – dodaje.
O plusach udziału w warsztatach mówią też sami uczestnicy: – Wykonywaliśmy witraże, choinki ze szkła, aniołki na choinkę – wylicza Karolina Napora, uczestniczka WTZ „Uśmiech” w Ścinawie. – To była naprawdę ciężka praca, na przykład w szlifowaniu pomagali mi koledzy – dodaje.
Koszt realizacji III Dolnośląskiego Kolorowego Festiwalu Osób Niepełnosprawnych to 64 tys. zł, z czego 39 tys. zł to wsparcie od marszałka województwa dolnośląskiego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS