18,3 proc. jest zdania, że „raczej podjęto” takie działania. To łącznie 23,4 proc pozytywnych opinii, czyli poniżej sondażowego poparcia dla Zjednoczonej Prawicy. Tylko 16 proc. zwolenników obecnej władzy uważa, że przeciwdziałanie podwyżkom cen jest „zdecydowanie wystarczające”. Wśród wyborców opozycji i niezdecydowanych nikt nie podziela tej opinii. Wśród oceniających działania władzy jako „raczej wystarczające” jest 41 proc. zwolenników Zjednoczonej Prawicy, 10 proc. głosujących na opozycję i 6 proc. niezdecydowanych.
Opinie negatywne jeszcze mocniej pokazują niezadowolenie z działań rządu. 30,1 proc. badanych uważa, że rząd „raczej nie podjął” odpowiednich działań, zaś aż 40,7 proc., że „nie podjął ich zdecydowanie”. To łącznie ponad 70 proc. respondentów.
Tarcza antyinflacyjna
IBRiS pytał także, jakie sposoby walki z inflacją Polacy uznają za najskuteczniejsze. Badani mogli wybrać więcej niż jedną odpowiedź. Obniżenie podatku VAT wskazało 60,7 proc. badanych, obniżenie akcyzy na paliwa 58,8 proc. Kolejna pozycja to „zablokowanie wraz z regulatorem podwyżek cen prądu i gazu” – 47,3 proc. 29,6 proc. opowiada się za „wprowadzeniem urzędowych cen na podstawowe artykuły spożywcze” – 29,6 proc. Respondenci najrzadziej wybierali opcję „wypłacenie obywatelom dodatków rekompensujących wzrost cen” – 15,3 proc.
Ostatnie pytanie w sondażu dotyczyło prezesa Narodowego Banku Polskiego wobec zbliżającego się końca jego kadencji. IBRiS pytał, czy Adam Glapiński powinien zostać na stanowisku. Zaledwie 3,4 proc. uważa, że „zdecydowanie” należy mu się druga kadencja, a 14,3 proc. – że „raczej tak”. 15,3 proc. jest zdania, że prezydent „raczej” nie powinien wskazywać Glapińskiego na drugą kadencję, zaś 33,4 proc. jest temu „zdecydowanie” przeciwna. Zdania na ten temat nie ma spora grupa badanych – 33,6 proc.
Czytaj też: Mariusz Błaszczak. Ulubieniec prezesa rośnie w siłę. Kto i dlaczego usiłuje zrobić go premierem?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS