A A+ A++

Decyzja o budowie domu to przełom w życiu każdego inwestora. Jak bez problemu przejść przez wszystkie formalności i nie zniechęcić się ich ilością? Kluczem do sukcesu jest wiedza. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać oraz co sprawdzić przed budową domu.

Autor: housemarket.pl 02 grudnia 2021 15:25

Budowa domu od a do z a kwestie prawne

Budowanie domu od podstaw warto zacząć od zweryfikowania stanu prawnego działki, na której masz zamiar postawić budynek. Wszystko na jego temat powie księga wieczysta. Sprawdź ją dokładnie, a dowiesz się, czy teren ma status działki budowlanej, a więc czy możesz postawić na niej dom. Ponadto uzyskasz dokładne informacje o właścicielu. Zorientujesz się też, jakie hipoteki ciążą na wybranej działce, czy przez jej teren nie przebiegają fragmenty sieci uzbrojenia technicznego terenu, czy teren jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, czy znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej itp. Jeżeli dana działka nie posiada księgi wieczystej, nie oznacza to, że nie możesz kupić jej i zbudować domu. W takiej sytuacji należy zapoznać się z dostępnymi dokumentami świadczącymi o własności danej nieruchomości (decyzje organów administracji publicznej, postanowienia i wyroki sądów).

Jeśli okaże się, że działka jest objęta MPZP, koniecznie sprawdź, co jest w nim zapisane na temat danego terenu oraz jego okolicy. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego powie, czy w pobliżu Twojego przyszłego domu powstanie w centrum handlowe, czy będzie przebiegać droga, a także jaki rodzaj zabudowy oraz kształt dachu są dopuszczalne na danym terenie. Wyrys z MPZP zdobędziesz w starostwie powiatowym, urzędzie miasta lub na stronie internetowej urzędu bądź gminy. Pamiętaj, że nie musisz być właścicielem działki, żeby uzyskać dostęp do MPZP lub – jeśli go nie ma – złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jakie inne kwestie prawne i formalne trzeba sprawdzić przed rozpoczęciem stawiania domu od podstaw?

Wielkość działki– minimalna powierzchnia działki budowlanej, na której możesz postawić dom, to 300 mkw. w przypadku działki w mieście i 1000 mkw. w przypadku terenów podmiejskich i wsi. Szerokość działki nie powinna być mniejsza niż 16 m. Jeśli dysponujesz niewielkim terenem pod zabudowę, pamiętaj, że najlepiej sprawdzą się na niej domy piętrowe. Jeżeli zaś dysponujesz dużą powierzchnią, dobrym rozwiązaniem będzie dom parterowy, który wymaga więcej miejsca niż dom piętrowy o tej samej powierzchni użytkowej. Najkorzystniejsze pod zabudowę są działki prostokątne lub kwadratowe.

Odległość od granicy z sąsiednią działką – zgodnie z prawem Twój dom powinien znajdować się w odległości nie mniejszej niż 4 m, gdy jest zwrócony ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy działki, albo 3 m – gdy ściana budynku nie ma otworów okiennych ani drzwiowych. Dom możesz postawić też bezpośrednio przy granicy sąsiedniej działki lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od jej granicy.

Rodzaj gruntu – jest ważny przy planowaniu podpiwniczenia lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Inaczej kładzie się fundamenty na suchej, piaszczystej glebie, a inaczej na podmokłej. Koniecznie dowiedz się zatem, jaka jest klasa gleby na Twojej działce. Możesz ją sprawdzić w ewidencji gruntów i budynków. Warto też obejrzeć mapy geologiczne lub hydrologiczne, które są dostępne w urzędzie gminy. Jeżeli obawiasz się, że teren, na którym stoi Twoja działka, jest podmokły, możesz zlecić badanie gruntu przez geologa. Koszt takiego badania to zwykle kilkaset złotych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKaretka była sprawna, więc jak doszło do wypadku?
Następny artykułWarsztaty świąteczne w Akceleratorze Kultury