A A+ A++

Starogard jest miastem, które może poszczycić się dużym, czworobocznym Rynkiem o wymiarach 107×107 metrów – większym niż Rynek Starego Miasta w Warszawie. Tu odbywały się jarmarki, targi, uroczystości państwowe i kościelne. Zabudowa przestrzenno-urbanistyczna kamienic wokół niego sięga czasów krzyżackich. Wielki pożar miasta, który miał miejsce w 1792 roku zniszczył niemal całą zabudowę, dlatego obecne kamienice zawdzięczają swój wygląd odbudowie i przebudowom, które miały miejsce w następnych latach. Neorenesansowe i neobarokowe elewacje frontowe kamienic pochodzą najczęściej z końca XIX wieku. Kamienice na Rynku są podpiwniczone, a najstarsze piwnice posiadają XIV-wieczny gotycki rodowód.

Jedna z opowieści mówi o tym, jak w dawnych czasach rozstrzygano tzw. pyskówki kobiet. Dwie kobiety, które były skłócone, musiały zgodnie z prawem miejskim zarzucić sobie na plecy parę kamieni połączonych łańcuchem i przejść od Bramy Młyńskiej, przez środek Rynku, do Bramy Chojnickiej. Kobiety musiały się wzajemnie popędzać, kłując szpikulcem w pośladek. Ilość przemarszów określał wyrok rady miejskiej. Wykonanie kary oglądane było przez mieszczan, a jej nadzorowaniem zajmował się kat lub pachołkowie miejscy.

Obecnie, po zakończonej rewitalizacji Rynek Starego Miasta tętni życiem. Jest miejscem spotkań starogardzian, którzy latem odpoczywają w ogródkach, a zimą spacerują kamiennymi uliczkami.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTelefon kupisz, życia już nie!
Następny artykułGMINNA RADA DZIAŁALNOŚCI POŻYTKU PUBLICZNEGO ZACZĘŁA DZIAŁAĆ