To oznacza, że prezydent nie może podpisać ustawy.
Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie badał tzw. prewencyjny wniosek prezydenta o zbadanie noweli (z 11 września 2019 r.) kilu ustaw rozszerzający obowiązek składania oświadczeń majątkowych przez parlamentarzystów i szefów najwyższych organów państwa) na ich dzieci, dzieci małżonka i dzieci przysposobione.
Jak uzasadniano tę nowelę ma ona na celu zapewnienie większej niż dotychczas transparentności życia publicznego poprzez rozszerzenie zakresu oświadczeń majątkowych zwłaszcza przez polityków ale też wysokich urzędników państwa.
Poseł Marek Ast w imieniu Sejmu przyznał przed TK, że ustawę przyjęto znaczną większością głosów, pod naciskiem opinii publicznej, zresztą przy niewielkiej liczbie przeciw.
Prezydent Andrzej Duda miał jednak do niej zastrzeżenia i skorzystał z tzw. prewencyjnej kontroli ustawy kierując ją przed podpisaniem do Trybunału Konstytucyjnego.
Czytaj więcej
We wniosku do TK prezydent wskazał, że ustawa wprowadza obowiązek składania oświadczeń majątkowych dotyczących nie tylko majątku osobistego i objętego małżeńską wspólnością majątkową polityka lub wysokiego urzędnika, ale także majątku osobistego małżonka, majątku (osobistego i wspólnego) dzieci własnych polityka (składającego oświadczenie), ale też dzieci małżonka, dzieci przysposobionych oraz osoby pozostającej we wspólnym pożyciu.
Dochodzić może zatem do konfliktu konstytucyjnie chronionych wartości: prawa obywateli do uzyskania informacji o działalności organów władzy publicznej i osób pełniących funkcje publiczne, z prawem do ochrony prawnej życia prywatnego. Obowiązek wskazania całego zgromadzonego majątku wraz z drobiazgowym wyliczeniem jego składników głęboko wkracza w prywatność i może naruszać dobra osobiste tych osób, st … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS