Stres to naturalna reakcja organizmu na trudną sytuację, w której trzeba zdecydować: “uciekam, walczę lub zamieram”. Kiedy w pracy czeka Cię trudna rozmowa z szefem, Twój układ nerwowy zaczyna wydzielać hormon – kortyzol mobilizujący całe Twoje ciało do zmierzenia się z trudnością. Na skutek wzrostu stężenia kortyzolu serce zaczyna szybciej bić, mięśnie się napinają i zwiększa się wydzielanie potu. Wszystko po to, by móc skupić się na najważniejszym – na przetrwaniu. Taki mechanizm pozwalał naszym przodkom podejmować szybkie decyzje o ucieczce przed dzikim zwierzęciem lub o walce z nim. Dziś takie sytuacje, kiedy coś bezpośrednio zagraża Twojemu życiu nie zdarzają się często, jednak reakcja na czynnik stresowy jest taka sama jak u naszych praprzodków.
Stresu nie można całkowicie wyeliminować, ponieważ potrzebujesz go do życia. Dzięki niemu przystępujesz do działania i wykonujesz konkretne zadania. Kiedy w pracy musisz zaprezentować swój pomysł przed zarządem, odrobina stresu jest Ci potrzebna. Bez niego najprawdopodobniej nawet nie zacząłbyś przygotowywać swojego wystąpienia. Stres jest dobry, o ile dajesz sobie czas, żeby ochłonąć po stresującej sytuacji i doprowadzić swoje ciało do stanu równowagi.
Jakie są najczęstsze przyczyny stresu? Okazuje się, że to praca lub też studia oraz kwestie finansowe wywołują w nas największy stres. Martwimy się, czy jesteśmy wystarczająco dobrzy w tym, co robimy, czy nie brakuje nam ambicji. Zastanawiamy się, czy wystarczy nam pieniędzy do końca miesiąca, czy dobrze zabezpieczamy się na przyszłość. Stresujemy się, czy wkrótce nie stracimy swojej posady. O ile takie myśli pojawiające się od czasu do czasu mogą mobilizować do działania, o tyle ciągłe wzbudzanie w sobie stresu niesie negatywne skutki dla organizmu.
Przewlekły stres powoduje, że stajesz się nadwrażliwy na każdą nawet najmniej stresującą sytuację – wszystko to sprawia, że zaczynasz się zamartwiać, a poziom kortyzolu utrzymuje się u Ciebie na bardzo wysokim poziomie. Kumulujący się stres niesie za sobą negatywne skutki fizyczne i psychiczne, a także wpływa na relacje międzyludzkie. Objawy stresu długotrwałego to m.in.:
- problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, częste pojawianie się gonitwy myśli,
- depresja, poczucie odizolowania i samotności, ciągłe zamartwianie się, nerwowość,
- uciekanie przed kontaktami z innymi ludźmi,
- prokrastynacja, zaniedbywanie swoich obowiązków, nadużywanie alkoholu i innych używek,
- utrata kilogramów lub tycie,
- częste infekcje,
- choroby autoimmunologiczne, alergie, napady astmy, egzemy, problemy gastryczne,
- zaburzenia związane z popędem,
- nerwowe zachowanie.
Sposobu na to, jak się zupełnie nie stresować jeszcze nikt nie wymyślił. Z drugiej strony całkowite usunięcie stresu byłoby dla nas wręcz niekorzystne. Żeby jednak stres nie paraliżował Twojego życia i nie odbierał Ci zdrowia, możesz nauczyć się nad nim panować. Jeśli już teraz dostrzegasz, że żyjesz w ciągłym stresie, wykorzystaj moc roślin, żeby uspokoić swoje ciało. Pomocne okażą się ziołowe napary np. z melisy lub też suplementy diety zawierające wyciągi z roślin od lat wykorzystywane w tradycyjnych ludowych medycynach do łagodzenia znużenia, osłabienia czy też wspomagające pracę układu nerwowego.
- Korzeń marala – roślinę pochodzącą z górskich regionów Syberii i wykorzystywaną w tradycyjnej medycynie ludowej jako środek przywracający siły
- Jiaogulan – roślinę o silnych właściwościach adaptogennych. Wzmacnia odporność organizmu na stres i zmęczenie
- Eleutorokok kolczasty – inaczej żeńszeń syberyjski. Roślina jest bogata w witaminę E, beta-karoten, beta-sitosterol (roślinny cholesterol) oraz sole mineralne. Wyciąg z tej rośliny pomaga przy zmęczeniu fizycznym i mentalnym
- Różeniec górski – w tradycyjnej medycynie wschodniej od lat wykorzystywany jako adaptogen. Roślina zmniejsza uczucie zmęczenia i osłabienia
Oprócz ekstraktów z roślin adaptogennych Less Stress od from Plants zawiera również witaminy z grupy B. Witamina B5 przyczynia się do zmniejszenia zmęczenia i wspiera dobre samopoczucie fizyczne, a witamina B12 w formie metylowanej (dzięki temu jest bioaktywna i lepiej przyswajalna przez organizm) poprawia pracę mózgu i funkcje neurologiczne.
Zioła na stres to jedna z metod łagodzenia objawów długotrwałego stresu. Jak jeszcze się mniej stresować? Obecnie w kontekście stresu dużo mówi się o treningu uważności i medytacji. Umiejętność cieszenia się małymi rzeczami i przeżywania swojego życia “tu i teraz” pomaga wyciszać galopujące myśli. Dzięki uważności umiesz słuchać swojego ciała i dostrzegać niepokojące sygnały, które Twój organizm Ci wysyła. Przejdź się na spacer, najlepiej do lasu, wsłuchując się w swój oddech i koncentrując się jedynie na nim. Już po chwili poczujesz, że Twój umysł uwalnia się od niepokojących myśli, a ciało staje się bardziej rozluźnione i spokojne.
Aktywność fizyczna, szczególnie bardzo wyczerpująca (np. mocny trening na siłowni) również wprowadza ciało w stan stresu. Choć jest to trochę inny stres niż ten, który odczuwasz na co dzień, Twój układ nerwowy nie potrafi tego rozróżnić. Jeśli jesteś pod wpływem silnych czynników stresogennych, wybierz raczej spokojne aktywności, jak spacer czy pływanie. Podczas tych zajęć, oddychając miarowo i z pełną świadomością kontrolując swój oddech, wyciszysz układ nerwowy i zapanujesz nad stresem.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS