A A+ A++

Kurzajki to nieestetyczny problem, za który odpowiada zakażenie wirusem HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego. Wirus HPV poprzez swoje namnażanie się, może powodować na skórze zmiany o charakterze grudkowym, odznaczającym się nierówną oraz rogowaciejącą powierzchnią.

Czym są i skąd się biorą kurzajki?

Do zakażenia wirusem najczęściej dochodzi poprzez bezpośredni kontakt w innymi ludźmi, które posiadają zmiany wywołane przez wirus, a także przez materiał biologiczny. Są z reguły umiejscowione w bolesnych i wrażliwych miejscach, jednak co ważne, nie wykazują tendencji do zezłośliwienia. Walka z nimi może być długa, dlatego należy wykazać się dużą dozą cierpliwości i systematyczności. Istnieje wiele sposobów na leczenie tej przykrej dolegliwości, zarówno farmakologicznych, jak i domowych. Co ważne, każda z nich przynosi wymierny efekt. Ponadto o tym, jak powstają kurzajki i jak je leczyć, dowiesz się w artykule na wapteka.pl.

Sposób nr 1 – profesjonalne preparaty do stosowania na kurzajki

Pierwszym, najbardziej popularnym sposobem na samodzielne pozbycie się nieestetycznych brodawek jest zastosowanie aptecznych preparatów na tę dolegliwość. Dużą skutecznością cieszą się leki na kurzajki – plastry i preparaty na brodawki, dostępne praktycznie w każdej aptece. Ich działanie złuszczające, dzięki zastosowaniu takich składników jak kwas salicylowy, mlekowy czy trójchlorooctowy, skutecznie zmiękczają zrogowaciały naskórek, a następnie go złuszczają. Warte zainteresowania się też sztyfty na kurzajki zawierające azotan srebra.

Sposób nr 2 – laseroterapia

Bardziej inwazyjną metodą leczenia kurzajek jest laseroterapia, polegająca na wypaleniu brodawki skoncentrowaną wiązką światła. Emitowana wiązka niszczy wirus w 100 procentach, a sam zabieg trwa z reguły do kilkunastu minut. Nie pozostają po nim blizny, a w większości przypadków jest całkowicie bezbolesny. W niektórych przypadkach stosuje się delikatne znieczulenie miejscowe, dzięki czemu cały zabieg jest bardziej komfortowy.

Sposób nr 3 – krioterapia, czyli terapia ciekłym azotem

Podczas zabiegu terapii ciekłym azotem, można zlikwidować nawet kilka kurzajek jednocześnie. Zabieg polega na potraktowaniu miejsca zmienionego chorobowo ciekłym azotem, poprzez jego wymrożenie. Zabieg z reguły nie jest bolesny, w niektórych przypadkach skóra może delikatnie szczypać, jednak dyskomfort spowodowany wymrażaniem mija maksymalnie po kilku godzinach. Wymrożona kurzajka początkowo zmienia się bąbel, który z upływem czasu wysusza się i odpada. Metoda ta polecana jest szczególnie w przypadku dużych brodawek, bowiem jest bardzo bezpieczna i komfortowa.

Sposób nr 4 – domowe metody czyli glistnik i mniszek lekarski

Niektóre rośliny i zioła mają szczególne znaczenie podczas wspomagania procesów leczenia i wzmacniania odporności. W przypadku leczenia kurzajek, doskonałym remedium na ten problem jest zastosowanie okładów z glistnika jaskółczego ziela oraz mniszka lekarskiego. Poprzez zastosowanie soku z łodygi tych roślin, można skutecznie, bezboleśnie i naturalnie pozbyć się kurzajek. Brodawkę należy smarować regularnie przez kilka dni, do momentu ustąpienia zmian.

Sposób nr 5 – łyżeczkowanie kurzajek

Łyżeczkowanie kurzajek to ich mechaniczne usunięcie za pomocą odpowiednich narzędzi chirurgicznych. Zabieg usuwa całą kurzajkę wraz z jej korzeniem. Na ogół stosowane jest znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny. W ten sposób można usunąć brodawki łojotokowe, kurzajki wirusowe, a także znamiona naskórkowe. Czas zabiegu wynosi do 30 min, a okres rekonwalescencji jest dość krótki i zależy od indywidualnych predyspozycji chorego.

Artykuł partnera

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzpital w Nowym Targu uruchamia oddział covidowy
Następny artykułOle Gunnar Solskjaer ma nowy pomysł na Jadona Sancho