Do nietypowej sytuacji doszło w ubiegłą niedzielę. Jedna z wiernych przyznała, że “nikt z obecnych w świątyni nie zareagował na tę prowokację”.
– Musiałyśmy podbiec i użyć naszych “chicotes” (tradycyjnego boliwijskiego bata o drewnianym trzonku z trzema końcówkami z tkaniny lub rzemieni – red.), aby bronić kościoła przed tym złem – powiedziała.
ZOBACZ: Niemcy. Afgańczyk zdemolował kościół
Obrończyni świątyni dodała, że “nawet wtedy ludzie przyglądali się temu wszystkiemu obojętnie i wyglądało to tak, jakby w kościele nikogo nie było”. Indianki przekazały boliwijskim mediom, że zamierzają dalej bronić świątyni i są gotowe na kolejne, potencjalne “ataki”. – Wszyscy, którzy przyjdą tu nas zniewalać, dopuszczać się wandalizmu i zła, będą spotykali się z naszymi batami – powiedziały.
“Biczem chcemy uczyć szacunku do Kościoła”
Kolejna obrończyni świątyni podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami, że zamierza uczyć “szacunku do Kościoła” za pomocą tradycyjnych “chicotes”. – Podobnie traktowali nas rodzice, gdy byłyśmy małe. Teraz, jako ich córki, będziemy przekazywać tę wiedzę dalej i dawać nauczki za brak szacunku do wiary – zarówno w Santa Cruz jak i w całej Boliwii – przyznała.
ZOBACZ: Wielkopolskie. Śmierć 87-latki w Turku. Prawdopodobnie zatruła się tlenkiem węgla
Według lokalnego dziennika “El Deber” akcja feministek z grupy “Mujeres Creando” była protestem przeciwko stanowisku Kościoła katolickiego w Boliwii wobec przypadku 11-letniej dziewczynki, która była wielokrotnie gwałcona przez swojego dziadka i zaszła w ciążę. Protestujące kobiety miały duchownym za złe, że “zmusili jedenastolatkę do porodu”.
Boliwijskie media zwracają uwagę, że w tej sprawie niektóre instytucje rządowe i zagraniczne rozpętały kampanię przeciw Kościołowi, który jakoby zmuszał lub interweniował, aby nieletnia nie poddawała się aborcji i urodziła dziecko.
Dziewczynka chce urodzić
Tymczasem ona sama, która jest już w 7. miesiącu ciąży, wraz z jej matką, stanowczo sprzeciwiły się aborcji. Jedenastolatka przebywa obecnie w schronisku prowadzonym przez archidiecezję Santa Cruz de la Sierra, gdzie ma otrzymywać niezbędną pomoc.
W rozmowie z latynoską agencją katolicką ACI Prensa Víctor Hugo Valda, delegat biskupi ds. zdrowia zaprzeczył, jakoby Kościół katolicki interweniował w decyzję nieletniej i dodał, że “od samego początku okazywał swą bliskość i udzielał dziewczynce konkretnego wsparcia”.
Duchowny zaznaczył, że “obecnie krytyka dotyka Kościół nawet za zaproponowanie pomocy materialnej dziewczynce w postaci domu opieki, dostępu do edukacji, opieki lekarskiej i psychologicznej”.
kmd/zdr/KAI
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS