W przyszłym tygodniu do Sejmu ma trafić projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Znajdzie się w nim m.in. likwidacja Izby Dyscyplinarnej. Choć projekt nie był jeszcze prezentowany, to do mediów wyciekły jego fragmenty. Nie ma jednak pewności, że ustawa będzie realizowana w obecnym kształcie. Członkowie rządu nie są zgodni co do rozwiązań zawartych w projekcie.
Rewolucja w SN. Likwidacja wszystkich izb
W mediach pojawiły się fragmenty projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Wiele wskazuje na to, że SN zmieni się nie do poznania. Projekt zakłada likwidację wszystkich izb (Cywilna, Karna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna). Nowy Sąd Najwyższy miałby tylko dwie izby – Prawa Prywatnego i Prawa Publicznego.
O zadaniach nowych izb pisała kilku dni temu “Rzeczpospolita”. Miałyby się one zajmować tylko skargami nadzwyczajnymi, oceną ważności wyborów i rozstrzyganiem pytań prawnych, co zapewniłoby jednolitość orzecznictwa.
“Obecni sędziowie izb mieliby zaś na ręce pierwszej prezes SN składać oświadczenia, czy chcą dalej orzekać, czy nie. Ci, którzy są już w SN od co najmniej 10 lat, mogliby przejść w stan spoczynku, płatny w stu procentach. Chcący dalej orzekać, musieliby się poddać ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, której opinia trafiałaby do prezydenta. Ten wskazałby sędziom SN miejsce w jednej z dwóch nowych izb lub też w nowych sądach regionalnych” – czytamy w “Rz”.
Zobacz: Tragedia kobiety w Pszczynie. Nowe ustalenia prokuratury
Los ustawy niepewny
Nie ma jednak pewności, że taka koncepcja zostanie przyjęta. Z ustaleń Interii wynika, że Solidarna Polska oczekuje głębokich zmian w SN, natomiast w PiS chcieliby ograniczyć zmiany do likwidacji Izby Dyscyplinarnej. A przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy nie chcą potwierdzać, czy projekt, który wyciekł do internetu, zostanie złożony w Sejmie. W rozmowie z portalem jeden z polityków Solidarnej Polski przyznał, że koncepcji zmian w SN jest wiele.
Przypomnijmy, że likwidacja Izby Dyscyplinarnej to warunek przyznania Polsce środków finansowych wypłacanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym ma trafić do Sejmu w przyszłym tygodniu, a posiedzenie w tej sprawie mogłoby się odbyć w dniach 16 i 17 listopada.
SW
Czytaj dalej:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS