Apelujemy do Komisji Europejskiej, aby dokładnie sprawdzić manipulacje cenowe Gazpromu i manipulacje cenowe na rynku ETS – mówił po spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Korei Południowej w Budapeszcie premier Mateusz Morawiecki.
CZYTAJ TAKŻE:
-Gazprom nie zarezerwował przepustowości gazociągu Jamał-Europa na 2022 rok. Co to oznacza? W tle Nord Stream 2 i LNG
-Szefowie parlamentów krajów V4 za silniejszą i lepszą UE. „W Polsce jest takie powiedzenie: nic o nas bez nas”
Współpraca V4 z Koreą Południową
Podkreślał, że Korea Południowa jest istotnym partnerem dla całej Grupy Wyszehradzkiej, a współpraca handlowa między V4 a Seulem stale rośnie.
Wśród priorytetowych sektorów współpracy z Koreą Południową z perspektywy Polski wymienił nowoczesne technologie czy produkcję baterii. Zaznaczył, że czwartkowe rozmowy dotyczył m.in. presji migracyjnej, sytuacji w Afganistanie, Iraku.
Nasza polityka Grupy Wyszehradzkiej dzisiaj stanowi tak naprawdę mainstream, główny nurt polityki wobec migrantów w UE
— stwierdził Morawiecki.
Poinformował, że rozmowy w Budapeszcie dotyczyły także klimatu, wzrostu cen gazu i kryzysu energetycznego.
Z tego miejsca apelujemy do KE, aby bardzo dokładnie sprawdzić, na czym polegają manipulacje cenowe Gazpromu i manipulacje cenowe związane z rynkiem ETS (unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 – PAP)
— mówił szef polskiego rządu.
Październikowy szczyt UE
Po szczycie UE, który miał miejsce pod koniec października, szefowa KE Ursula von der Leyen zapowiedziała, że KE zbada możliwość utworzenia strategicznej rezerwy gazowej i wspólnych zakupów tego surowca. Zapewniła również, że KE przeprowadzi ocenę działania rynku gazu i energii elektrycznej oraz rynku ETS.
aja/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS