A A+ A++

Robinie na drutach cieszy się coraz większą popularnością. To zajęcie relaksuje po ciężkim dniu tak samo dobrze jak czytanie książki, czy słuchanie muzyki. Co prawda jest bardziej wymagające niż inne wymienione czynności, ale przynosi wiele radości i satysfakcji płynącej z tego, że udało nam się zrobić coś samemu. Jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia. Jak zacząć przygodę z dzierganiem?

Nie aż tak trudne początki

Na samym początku przydadzą Ci się z pewnością druty i specjalna włóczka. Jak wybrać odpowiedni rozmiar drutów? Rozmiary drutów zaczynają się od najmniejszej „2” i kończą się na największej „16”. Według jednej z zasad dziergania, im grubsza jest włóczka, tym grubsze druty należy wybrać. Nie należy inwestować w druty plastikowe – materiał szybko się z nich zsuwa, skutecznie utrudniając dzierganie. Najlepiej wybrać druty z drewna lub z bambusa. Najprostsze w użytkowaniu są druty metalowe, które pokryte są mosiądzem.

Jeśli mamy już wybrane druty, możemy wybrać odpowiednią włóczkę. Istnieje siedem grup rozróżniających włóczkę pod względem jej grubości – do włóczki z grupy A rozmiar szydełka wynosi od 2,5 do 3,5 milimetra, a z grupy F to minimum 12 milimetrów. Włóczki różnią się także między sobą materiałem, z którego są wykonane. Może to być najbardziej luksusowa, delikatna w dotyku czysta wełna, a można również wybrać materiał, którym jest przystępna cenowo przędza bawełniana. Dobrym rozwiązaniem jest także użycie lnu, który jest przeciwalergiczny. Do ćwiczeń wystarczy Ci z pewnością włóczka z poliestru lub akrylu. Jeśli jesteś zainteresowana barwieniem, możesz zakupić także farby do wełny. Ciekawym rozwiązaniem dla bardziej zaawansowanych są kołowrotki do przędzenia.

Jaki wzór na początek?

Istnieje wiele wzorów, które można uzyskać dzięki dzierganiu. Najlepiej jednak zacząć od czegoś łatwego. Prosty wzór na początku Twojej przygody z dzierganiem to gwarancja tego, że wyjdzie poprawnie, dzięki czemu się nie zniechęcisz. Naukę rozpocznij od nabierania włóczki na druty, przerabiania oczek prawych i lewych, a na końcu – zakończania brzegów. Trenując te umiejętności, stworzysz swój pierwszy wykonany własnoręcznie szal.

Ściegi? Tak!

Na początek musisz nauczyć się pięciu różnych ściegów, czyli określony sposób przewlekania włóczki. Należą do nich ściegi takie jak najprostszy francuski, będący podstawą t-shrita dżersej, odwrotny dżersej, ryżowy oraz ściągacz. Ściegi dzielą się na jednostronne i dwustronne. Dzięki dostępności filmików w Internecie z instrukcjami, jak je wykonać, z pewnością szybko nauczysz się je wykonywać. Z czasem opanujesz perfekcyjnie korzystanie z każdego ściegu i dzierganie będzie dla Ciebie bez tajemnic. Dzierganie to z pewnością wyjątkowy i kreatywny sposób spędzania wolnego czasu. Weź druty i włóczkę i zacznij tworzyć to, co tylko podpowie Ci Twoja wyobraźnia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSokólski bilardzista sięgnął po złoto
Następny artykułHamann zachwycony rewelacyjnym Niemcem. “Nie widziałem lepszego od dziesięcioleci”