Współczesne czasy, zwłaszcza okres pandemii nie przyczyniają się do prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży, wręcz przeciwnie, pogłębiają istniejące już problemy i tworzą nowe. Wszystko to powoduje osłabienie kondycji psychicznej i fizycznej młodych ludzi.
Poradnik psychologiczny – kliknij, aby pobrać
Coraz częściej i coraz młodsze dzieci cierpią na depresję. Ta choroba ma nieco inne objawy u dorosłych, a inne u dzieci czy młodzieży. Czasem przez otoczenie mylona jest z nieposłuszeństwem, chowa się pod maską agresji lub obojętności. Jej pierwsze objawy to często izolacja, brak aspiracji, planów, obojętność, zaniedbywanie siebie i swojego otoczenia oraz rzeczy, które wcześniej były ważne. Takie zachowania wymagają konsultacji z psychologiem oraz zaangażowania rodziny w proces terapii.
– Nasilającym się zjawiskiem są też stany lękowe. Dzieci i młodzież boją się powrotu do szkoły z wielu powodów: nie wiedzą co je czeka, boją się, jak zostaną odebrane i przyjęte przez rówieśników po tak długiej przerwie. Czas epidemii wiele w nich zmienił. Młodzi ludzie mówią o tym, że inaczej wyglądają, przybyło im kilogramów, co jest dla nich frustrujące, wiele znajomości się rozluźniło lub przeniosło do wirtualnego świata. To ten świat stał się ostatnio ich światem, tam łatwiej ukryć emocje, kompleksy, porażki. Zatem najprościej zaprzyjaźnić się np. ze współgraczami, bo to gry wypełniają im coraz częściej czasu, zarówno podczas szkolnych zajęć online, jak i po nich. Tym samym uzależnienia behawioralne rozwijają się w tempie, które zdecydowanie wymknęło się spod kontroli – mówi Lidia Jeziorny-Zdanowska, psycholog kliniczny, neuropsycholog, psychoterapeuta z dąbrowskiej Fundacji Przystań.
– Uzależnienie dla młodego, elastycznego umysłu jest bardzo niebezpieczne i mocno wpływa na zachowanie dziecka. Sprawia, że staje się ono drażliwe, zamknięte w sobie, stan ten może prowadzić nawet do prób samobójczych, podobnie jak depresja i zaburzenia lękowe. Wszystkie te czynniki mogą w sposób oczywisty wpływać na wyniki w nauce i inne ważne elementy życia – dodaje Lidia Jeziorny-Zdanowska.
Dla wielu rodziców poszukiwane pomocy jest trudne. Lęk przed oceną lub inne kłopoty mogą powstrzymywać przed udaniem się do psychologa. Jednak rodzice są niezbędni do procesu leczenia swoich pociech. Dzieci bardzo potrzebują wspólnego czasu z rodzicami, wspólnych spacerów, wędrówek, zabaw, czasu wolnego od nauki, pracy, sprzątania i innych zadań. Tylko w takich okolicznościach mają szansę się otworzyć i być może opowiedzieć, co ich boli, a to z kolei może poprawić ich nastrój, zacieśnić więzi rodzinne, a może nawet uratować życie. Czasem nie jest łatwo słuchać bez oceniania, przerywania, moralizowania, ale są to konieczne warunki do zbudowania bliskości.
Poniżej przedstawiamy zestawienie problemów młodych ludzi, podpowiadamy sposoby ich rozwiązania
Placówki udzielające bezpłatnej pomocy dzieciom i młodzieży w zakresie zdrowia psychicznego na terenie miasta Dąbrowa Górnicza:
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna ul. 3-go Maja 22 tel. 262 38 11 lub 262 53 50 – https://poradnia.dabrowa.pl orzecznictwo, diagnoza psychologa, pedagoga, logopedy w zakresie niepełnosprawności, oceny gotowości szkolnej. Prowadzi terapię dzieci z zaburzeniami zachowania, z trudnościami szkolnymi. Bezpłatna pomoc do 24 r.ż
In Corpore 32 793 90 25 – https://www.centrumincorpore.pl/o-nas/filie-in-corpore/filia-in-corpore-dabrowa-gornicza orzecznictwo, diagnoza psychologa, pedagoga, logopedy w zakresie niepełnosprawności, oceny gotowości szkolnej. Prowadzi terapię dzieci z zaburzeniami zachowania, z trudnościami szkolnymi. Bezpłatna pomoc do 24 r.ż
Fundacja „Przystań” ul. Piłsudskiego 92 budynek przychodni przy Hucie Katowice tel. 32 264 60 03 lub 519 140 109, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. www.fundacjaprzystan.com – psychoterapia dzieci i młodzieży, diagnoza i terapia zaburzeń psychicznych, stanów lękowych, zaburzeń nastroju. Terapia dzieci z niepełnosprawnością z zespołami genetycznymi, z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Bezpłatna pomoc do 21 r.ż
Centrum Pediatrii posiada infolinię dla mieszkańców Dąbrowy: 532 560 021 – psychoterapia grupowa, konsultacje lekarskie dla dzieci z zaburzeniami psychicznymi od 7 do 18 r.ż.
Osoba do kontaktu dla dyrektorów szkół, psychologów, pedagogów, rodziców – Lidia Jeziorny-Zdanowska – tel. 535 107 759
LS
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS