Stowarzyszenie “Folklor Ma Sens” i Adam Wirski “KruK” realizują projekt patriotyczny. Finansuje go MON (15 tys. zł) oraz Gmina Pabianice (10 tys. zł). Mural przedstawia podporucznika Jana Dzwonka oraz bitwę powietrzną nad Pabianicami i polami Bychlewa.
Malowidło powstaje na ścianie budynku firmy wędliniarskiej (Bychlew 50). Zadanie o nazwie “Bohaterowie Wrześniowego Nieba-III/6 Dywizjon Myśliwski 1939” ma przybliżyć mieszkańcom i wszystkim osobom przejeżdżającym drogą wojewódzką 485 w miejscowości Bychlew bitwę powietrzną, która miała miejsce w dniu 2 września 1939 roku nad Pabianicami i polami Bychlewa. Rozegrała się pomiędzy myśliwcami Luftwaffe a polskimi pilotami z III/6 (Lwowskiego) Dywizjonu Myśliwskiego, wchodzącego w skład Armii Łódź, stacjonującego w majątku Widzew k. Ksawerowa.
W ostatnim kwadransie bitwy, w której wzięło udział około 30 samolotów, do walki włączył się polski samolot P-11c pilotowany przez ppor. Jana Dzwonka, wracający z zasadzki w Zduńskiej Woli. W wyniku ostrzału polski samolot zapalił się, a ranny już wcześniej pilot z trudem się z niego wydostał, skacząc na spadochronie. Rannego kolegę spod trwającego ostrzału uratował kpr. pilot Jan Malinowski. Pilotując przestarzały myśliwiec P-7a, “wsiadł na ogon” niemieckiemu Messerschmittowi i zestrzelił go nad pobliskimi Ślądkowicami.
Ppor. Jan Dzwonek wylądował na bychlewskich polach i znalazł się w nowym niebezpieczeństwie ze strony członków tak zwanej V kolumny. Został jednak uratowany przez mieszkańców Bychlewa, między innymi Jana Błocha, Stanisława Muszczaka oraz studenta Bonifacego Perkowskiego, którzy w odwecie zostali zamordowani przez Niemców. Bonifacy Perkowski uratował rannego pilota z zestrzelonego samolotu. Rozstrzelano go 12 grudnia 1939 roku w Lesie Wiączyńskim.
–Zapraszamy na osłonięcie muralu. Odbędzie się ono 3 października, o godz. 15.00 – informuje Radosław Kierzek, prezes Stowarzyszenia “Folklor Ma Sens”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS