Uczniowie Niepublicznego Technikum im. Tadeusza Kościuszki Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Ostrowcu Świętokrzyskim złożyli ślubowanie. W uroczystości udział wzięła młodzież z drugich klas, w którą w ubiegłym roku, z powodu pandemii, ta możliwość ominęła.
Ślubowanie poprzedziła msza święta o godzinie 12.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ulicy Polnej. Następnie zgromadzeni udali się na Rynek, gdzie odbyła się ceremonia.
Uczestniczył w niej Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, który przyznał szkole medal Pro Patria. Podkreślał, że placówka od wielu lat kultywuje tradycje niepodległościowe. Dodał, że medal nie jest przyznawany zbyt często, ponieważ ma mieć charakter elitarny.
– W tym technikum młodzież uczy się odpowiedzialności za siebie i za innych, zdobywa to, co jest niezwykle cenne w realizacji patriotyzmu w czasie pokoju, czyli odpowiedzialności za wspólnotę narodową i państwową. To są ludzie, którzy przygotowują się do późniejszej służby wojskowej, policyjnej, w straży pożarnej, czy jednostkach ratownictwa medycznego – mówi minister.
Dyrektor placówki Izabela Pustuła dziękowała ministrowi za wyróżnienie. Podkreślała, że szkoła, poza realizacją programu nauczania, organizuje wiele innych działań, aby młodzież przygotować do bycia dobrym człowiekiem, patriotą i obywatelem.
– Docenione zostały nasze ponad dziesięcioletnie działania w zakresie patriotyzmu, nauki historii, krzewienia tradycji. Idzie za tym uczestnictwo w uroczystościach historycznych, patriotycznych na terenie miasta, powiatu i województwa – mówiła Izabela Pustuła.
Przypomniała, że w ubiegłym roku szkołę wyróżnił także minister obrony narodowej, który zezwolił na utworzenie w ostrowieckim technikum klasy przygotowania wojskowego.
Z kolei szef senackiej komisji obrony narodowej senator Jarosław Rusiecki podkreślił dumę z ostrowieckiej szkoły. Zauważył, że na miejskim rynku przy okazji można było dziś obserwować wiele kolorowych mundurów z epoki, które dodały kolorytu wydarzeniu.
– To piękne przeżycie dla młodzieży, ich rodziców i szkoły, która zaistniała po raz kolejny w sposób szczególny w miejscu publicznym. Młodzi ludzie dziś zwrócili na siebie uwagę i uważam to za szlachetne, że chcą zdobywać wiedzę, przywdziewając mundur – mówił parlamentarzysta.
Ślubowanie złożył m.in. Maciej Lisowski, uczeń klasy mundurowej, który został także jednym z niewielu wyróżnionych uczniów.
– Interesował mnie zawsze mundur, wojsko. Jestem też harcerzem, po tej szkole chcę iść do szkoły policyjnej – mówił Maciej i dodaje, że poleca szkołę, ponieważ nastawienie patriotyczne uczy tego, czym dla każdego z nas powinna być ojczyzna.
W uroczystości udział wzięły grupy rekonstrukcyjne z Radomia, Ostrowca Świętokrzyskiego i Starachowic, a także Orkiestra Wojskowa z Radomia. Po ceremonii spróbować można było wojskowej grochówki, a także obejrzeć sprzęt wojskowy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS