A A+ A++

Ceny transferowe 2022. W Sejmie trwają prace legislacyjne nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten (przygotowany w ramach tzw. Polskiego Ładu), zawiera m.in. zmiany w zakresie przepisów podatkowych dot. cen transferowych. Co się zmieni od 2022 roku?

Polski Ład. Zmiany w cenach transferowych

W podatkowym projekcie „Polskiego Ładu” zaproponowano daleko idące uproszczenia oraz redukcję spoczywających na podatnikach obowiązków sprawozdawczych w zakresie cen transferowych. Zgodnie z projektem, podatnicy będą mogli zredukować swoje obowiązki sprawozdawcze związane m.in. z brakiem konieczności składania dwóch odrębnych dokumentów takich jak oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji lokalnej i formularz TPR (docelowo jeden zintegrowany formularz) oraz zyskać więcej czasu na przygotowanie lokalnej dokumentacji cen transferowych i informacji o cenach transferowych.

Najważniejsze zmiany w cenach transferowych w projekcie „Polskiego Ładu”:

Zmiany w definicji podmiotów powiązanych

Ujednolicenie w przepisach ustaw PIT i CIT pojęcia spółki niemającej osobowości prawnej.
Zaproponowanie, aby powiązanie zachodziło pomiędzy spółką niebędącą osobą prawną a każdym z jej wspólników odrębnie. Doprecyzowanie kwestii wywierania znaczącego wpływu, odnoszącego się również do udziału w stratach spółek.

Zmiany w korektach cen transferowych

Dopuszczenie możliwości dokonywania korekt cen transferowych in minus także w sytuacji, gdy podatnik otrzymał od podmiotu powiązanego dowód księgowy potwierdzający dokonanie korekty cen transferowych. Jednocześnie, zrezygnowanie z obowiązku informowania o dokonaniu korekty cen transferowych w zeznaniu rocznym (uchylenie jednego z warunków formalnych korekty TP).

Zmiany w zakresie safe harbour

Doprecyzowanie warunków umożliwiających zastosowanie safe harbour poprzez wskazanie roku podatkowego jako okresu (dotychczas przesłanki odnosiły się do roku obrotowego), w którym badana jest możliwość zastosowania uproszczenia. Ponadto, określenie momentu na jaki umowa pożyczki (kredytu, obligacji) powinna być zgodna z warunkami safe harbour w zakresie oprocentowania, przesądzając że powinny one zostać spełnione każdorazowo w przypadku zmiany umowy pożyczki.

Zmiany w zakresie sporządzania local file

Wydłużenie terminu na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych – do końca dziesiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego (obecnie: do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego).

Uwzględnienie w wartości transakcji podatku od towarów i usług w przypadku braku jego neutralności. Zgodnie z propozycją, wartość transakcji kontrolowanej będzie uwzględniała podatek VAT, w przypadku gdy podatnikowi nie będzie przysługiwać obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług.

Wprowadzenie zwolnienie z obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych dla transakcji kontrolowanych objętych mechanizmem typu safe harbour – pożyczek, kredytów, obligacji oraz transakcji dotyczących rozliczeń w zakresie tzw. czystego refakturowania (z zastrzeżeniem warunków szczegółowo opisanych w ustawie).

Wskazanie, że lokalna dokumentacja cen transferowych będzie mogła nie zawierać analizy porównawczej lub analizy zgodności w przypadku:
– transakcji spełniających kryteria zwolnienia safe harbour dla transakcji kontrolowanych stanowiących usługi o niskiej wartości (warunek ten przewidują także obecne przepisy),
– transakcji kontrolowanych zawieranych przez podmioty powiązane będące mikroprzedsiębiorcą lub małym przedsiębiorcą w rozumieniu Prawa przedsiębiorców, oraz
– transakcji innych niż transakcje kontrolowane, które objęte są obowiązkiem dokumentacyjnym, zawieranych z tzw. rajami podatkowymi lub w których rzeczywisty właściciel kontrahenta jest rezydentem tzw. rajów podatkowych.

Wydłużenie terminu na przedłożenie dokumentacji cen transferowych na żądanie organu podatkowego

Wydłużenie terminu z 7 do 14 dni na przedłożenie lokalnej dokumentacji przez podatnika na żądanie organu podatkowego (w przypadku, gdy podmioty powiązane są obowiązane do sporządzenia lokalnej lub grupowej dokumentacji cen transferowych).

Oświadczenie o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych

Zlikwidowanie oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych jako odrębnego dokumentu i przeniesienie go, w zmienionej treści, do informacji o cenach transferowych (TPR).

Informacja o cenach transferowych TPR

Wydłużenie terminu na złożenie informacji o cenach transferowych TPR do końca jedenastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego (z obecnie obowiązującego terminu do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego).

Zasady podpisywania TPR

Informacja o cenach transferowych będzie mogła być podpisywana przez:
• osobę fizyczną – w przypadku podmiotu powiązanego będącego osobą fizyczną,
• osobę upoważnioną przez przedsiębiorcę zagranicznego do reprezentowania go w oddziale – w przypadku podmiotu powiązanego będącego przedsiębiorcą zagranicznym posiadającym oddział działający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub
• kierownika jednostki w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości, a w przypadku gdy jednostką kieruje organ wieloosobowy – przez jedną albo więcej osób uprawnionych do reprezentacji, z zachowaniem zasad reprezentacji.

Projektowane przepisy wyłączają możliwość podpisywania informacji przez pełnomocnika, jednakże wprowadzają wyjątki od tego wyłączenia. Należą do nich prokurent działający zgodnie z zasadami reprezentacji oraz pełnomocnik będący adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym lub biegłym rewidentem.

Pozostałe zmiany

Modyfikacja  sankcji karnych skarbowych w związku z likwidacją oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych (do 720 stawek dziennych w przypadku braku przygotowania lokalnej, bądź grupowej dokumentacji cen transferowych i do 240 stawek dziennych za sporządzenie dokumentacji po terminie);

Wprowadzenie przepisu odnoszącego się do źródeł danych do sporządzenia informacji o cenach transferowych TPR (tzn. w oparciu o informacje zawarte w dokumentacji lokalnej lub informacje pochodzące ze sprawozdania finansowego bądź innych dokumentów).

Rezygnacja z obowiązku wyznaczania wspólnika spółki niebędącej osobą prawną, który obowiązany jest do złożenia informacji TPR za spółkę.

Wprowadzenie zwolnienia z obowiązku składania informacji o zawartych umowach z nierezydentami (ORD-U) dla podatników lub spółek niebędących osobami prawnymi, którzy mają obowiązek złożenia informacji TPR i nie dokonują tzw. „transakcji rajowych”.

Ireneusz Ledzion, Starszy konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw – przebieg procedury legislacyjnej w Sejmie

Artykuł pochodzi z bloga firmabezryzyka.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację

Sprawozdawczość w zakresie operacji finansowych. Objaśnienia. Wzory. Przykłady

Tylko teraz

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPierwsze takie regaty na rzece Elbląg [ Sport ]
Następny artykułWykonaj “Korfantego” i zgarnij nagrody. Konkurs dla młodych mieszkańców Gliwic i powiatu